آخرین شرایط ماجرای خوراکی های حاوی قرص و کپسول دارویی

به گزارش سفر به ترکیه، * سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: قراردادن قرص ها در کیک ها و مواد خوراکی هدف دار و سازماندهی شده است.

آخرین شرایط ماجرای خوراکی های حاوی قرص و کپسول دارویی

به گزارش، کیک و کلوچه های قرصی این روز ها خبرساز شده و هیچ ارگانی شرح واضحی درباره خبر خوراکی های حاوی دارو نمی دهد. سخنگوی سازمان غذا و دارو در تبادل نظر با وطن امروز درباره قراردادن حرفه ای قرص یا کپسول در بعضی فرآورده های مواد غذایی، گفت: شکی نیست بعضی با اهداف خرابکارانه به دنبال نابودی صنعت غذایی کشور هستند تا مانع رشد صنایع پیشرویی شوند که ارزآوری قابل توجهی برای کشور دارند. البته زوایای چنین رویکردی گسترده است، زیرا مشاهده خوراکی های حاوی قرض و کپسول در بعضی مناطق نشان از آن دارد که این عمل کاملا با برنامه قبلی و سازماندهی شده بوده است.

کیانوش جهانپور به پیشرفت صنعت شیرینی و شکلات کشور اشاره نمود و گفت: این صنعت، چون چندسالی است راستا رشد را می پیماید و صادرات آن به کشور های همجوار بخوبی در حال اجرا است، بنابراین برآیند چنین اقدام ناجوانمردانه ای جز شیطنت و تخریب صنایع پیشرو چیز دیگری نیست، چرا که عاملان این کار قرص و کپسول ها را در محصولات داخلی طوری تعبیه نموده اند که به این صنعت ضربه جدی وارد گردد؛ بنابراین هدف تهدید سلامت شهفرایندان نیست، زیرا وجود قرص و کپسول کاملا سالم و دست نخورده و بدون تغییر رنگ یا شکل آن در فرآورده های غذایی بی تردید نشان از تخریب وجهه کل صنعت غذا و شیرینی و شکلات کشور دارد. وی با بیان اینکه اقدام عاملان در قراردادن قرص در فرآورده های 12 شرکت غذایی شیرینی و شکلات کشور به شبهات احتمالی رقابت بین شرکت های تجاری و فراوری این محصولات انتها می دهد، اضافه نمود: کاملا محرز و معین است که چنین رویکردی فقط برای ضربه به اقتصاد کشور بوده و قطعا در این راستا هزینه های هنگفتی نیز شده است. وجود قرص و کپسول در کیک ها می تواند موجب بی اعتمادی مردم به صنایع غذایی کشور و در نهایت ضربه خوردن صنعت کشور گردد. با این اتفاقات می تواند. فضایی ایجاد گردد که اذهان عمومی در داخل و خارج از کشور مشوش گردد. البته باید گفت تاکنون پس از انجام آزمایشات متعدد هیچ گونه مورد خاصی که با مصرف این مواد از فروشگاه ها و... مشکلاتی برای مصرف نمایندگان ایجاد شده باشد، گزارش نشده است. سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: تاکنون به این نتیجه رسیده ایم که قرص ها در بعضی محصولات کیک، کلوچه و ویفر به صورت عمد و بعد از فراوری و در سطح عرضه به انحای مختلف جاسازی شده و شرکت فراوریی خاصی هم هدف این اقدام خرابکارانه قرار نگرفته است. آنچه معین است قرص ها و کپسول ها بعد از خط فراوری و در سطح عرضه و در اقدامی خرابکارانه، هدفمند و سازمان یافته به بسته بندی تعدادی از محصولات وارد شده و مسئله ای در سطح خطوط فراوری و بسته بندی و حتی عرضه کلان از راستا شرکت های پخش مجاز و رسمی مشاهده نشده است. رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد: تنها مرجع اظهار نظر درباره محتوای این قرص ها و کپسول ها، آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو است و تا این لحظه گزارشی از وجود دارو های مخدر یا قرص برنج در نمونه های ارسالی نداریم. دارو های آنالیز شده اغلب دارو های خانگی از جمله استامینوفن، بروفن، سیتریزین، هیدروکسی زین، متوکلوپرامید و حتی بلیستر خالی بوده و به نظر می رسد ایجاد رعب و وحشت و تخریب وجهه صنایع غذایی به طور عام مورد هدف بوده است.

وی گفت: تاکنون گزارشی از شناسایی و بازداشت عاملان این اقدام در دسترس نیست و موضوع فراتر از ماموریت حوزه سلامت بوده و ابعاد امنیتی و سیاسی داشته و دستگاه های مسؤول جهت روشن شدن ابعاد آن به موضوع ورود نموده اند. فروشگاه های مواد غذایی نیز مکلف به تامین فرآورده های غذایی از شرکت های پخش معتبر و مجاز در قبال فاکتور رسمی فروش هستند و در صورت خرید از توزیع نماینده های غیرمجاز در قبال پیامد های آن جوابگو خواهند بود. وی اعلام کرد: محصولات عرضه شده توسط شرکت های پخش مجاز قابل رهگیری و پیگیری است، ولی متاسفانه بعضی فروشگاه ها و محل های عرضه، محصولات غذایی را از توزیع نماینده های غیرمجاز و بدون شناسنامه به قیمت هایی پایین تر تهیه می نمایند و این راستا دقیقا مدخل کالا ها و فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی غیرمجاز، جعلی و تقلبی است. وی در پاسخ به این سوال که توصیه شما به مصرف نمایندگان در چنین شرایطی چیست؟ گفت: نخریدن کالا های داخلی در این شرایط یاری به عاملان نابودی فراوری داخل است، اما به والدین توصیه می گردد از فروشگاه های معتبر خرید نمایند و از خرید کالا هایی که بسته بندی های مشکوک دارند خودداری نمایند و در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک، در سراسر کشور مراتب را به سامانه تلفنی 190 وزارت بهداشت گزارش دهند. وی اضافه نمود: در پی گزارشات مردمی و آزمایشات به عمل آمده هیچ نوع قرص برنج، متادون و... دیده نشده است. آن چیزی که معین است توزیع این مواد از مجاری غیرمجاز صورت گرفته و البته با قیمت کمتری در دسترس فروشگاه ها قرار گرفته است. وی ادامه داد: نهاد های امنیتی برای یافتن سرنخ ها وارد عمل شده اند و در صورت شناسایی عاملان آن اطلاع رسانی می گردد. در روز های انتهای هفته گذشته، تصاویری از وجود قرص و کپسول در کیک های خوراکی فراوری بعضی کارخانجات ایرانی در استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان در فضای مجازی منتشر شد که آنالیز های صورت گرفته توسط نهاد های مسؤول، واقعی بودن این گزارش ها را تایید کرد. رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در واکنش به این موضوع با تاکید بر اینکه گزارشات واصله به وزارت بهداشت مبنی بر وجود قرص و کپسول در کیک های خوراکی به هیچ عنوان به خط فراوری این محصولات مربوط نیست، گفت: طبق آنالیز های صورت گرفته از گزارشات مردمی در 2 استان سیستان وبلوچستان و هرمزگان، معین شد این قرص ها پس از فراوری و در مرحله عرضه داخل کیک ها گذاشته شده است.

جهانپور با بیان اینکه جاسازی قرص ها در این کیک ها پس از فرایند فراوری رخ داده است، اظهار کرد: طبق گزارش هایی که به دست ما رسیده و آنالیز هایی که از شرکت های صنایع غذایی در این استان ها داشته ایم، این قرص ها به هیچ عنوان طی فرآیند فراوری درون کیک ها گذاشته نشده است.

مدیرکل امور فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: جاسازی قرص و کپسول در بعضی کیک های برند ایرانی به صورت عمدی و پس از فراوری و خارج از کارخانه صورت گرفته و احتمالا یک اقدام برای تشویش اذهان عمومی بوده است.

محمدحسین عزیزی اضافه نمود: مواردی که گزارش شده شامل جاسازی قرص و کپسول های مختلف از جمله آنتی بیوتیک بوده که در داخل کیک های چند برند معروف جاسازی شده است.

وی ادامه داد: بیشتر موارد در استان های جنوبی از جمله سیستان وبلوچستان و هرمزگان بوده و به نظر می رسد اقدامی عمدی بوده است، چون بسته بندی کیک ها باز شده و بعد قرص یا کپسول ها در کیک ها جاسازی شده است.

عزیزی گفت: بعد از گزارش این موارد بازرسان در مغازه ها، انبار ها و کارخانه ها موضوع را پیگیری کردند و هر چه در این مراکز کارتن ها و پاکت های کیک را باز کردند، در هیچ کدام چیزی نبوده و فقط در مواردی بوده که کیک باز شده، دست بچه ها و دانش آموزان دیده شده است. مدیر کل امور فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: کیک هایی که در آن ها این قرص ها و کپسول ها جاسازی شده از برند های معروف بوده اند، اما در کارخانه یا مغازه ها موردی از وجود قرص یا کپسول در کیک مشاهده نشده است. وی اضافه نمود: در خط فراوری این کیک ها مسئله ای نبوده، چون امکان ندارد که قرص یا کپسول در فرآیند فراوری سالم بماند، بنابراین ممکن است افرادی در بیرون کارخانه این اقدام را انجام داده باشند و احتمال اینکه در کارخانه این رخ داده باشد بسیار بعید است.

عزیزی گفت: در مواردی که پاکت کیک بسته بوده، قرص یا کپسولی دیده نشده و فقط در مواردی این قرص ها و کپسول ها دیده شده که پاکت کیک باز شده است.

مدیرکل امور فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اضافه نمود: این نوع کیک های مشکوک در استان تهران یا استان های شمالی دیده نشده و فقط در بعضی استان های جنوبی از جمله سیستان و بلوچستان و هرمزگان دیده شده است.

وی ادامه داد: ممکن است افرادی عامدانه از داخل یا خارج به قصد خرابکاری این اقدام را انجام داده باشند که باید شناسایی شوند، اما تاکنون هیچ موردی از مسمومیت یا فوت ناشی از مصرف این کیک ها گزارش نشده است.

عزیزی گفت: مواردی که این قرص ها و کپسول ها در کیک ها جاسازی شده بسیار کم بوده و حجم بالایی نبوده است. اصلا در کیک های پلمب در مغازه ها و فروشگاه ها این مشکل وجود ندارد و فقط در مواردی که کیکی خریداری شده و دست افراد بوده این موارد گزارش شده است.

وی اضافه نمود: مردم خیال شان راحت باشد کیک هایی که در مغازه وجود دارد، مسئله ای ندارد و امکان ندارد کیک فراوریی در کارخانه ها این مشکل را داشته باشد و خود صاحبان برند این کیک ها نیز شاکی و پیگیر هستند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر درباره ماجرای وجود قرص در کیک های خوراکی شرحاتی ارائه کرد. سردار محمدمسعود زاهدیان درباره انتشار تصاویری در فضای مجازی مبنی بر وجود قرص در کیک های خوراکی اظهار کرد: آنالیز ها حاکی از این است که قاچاقچیان با بهره مندی از جاسازی های مختلف، مواد مخدر را قاچاق می نمایند. وی درباره کیک های کشف شده گفت: بر اساس گزارش واصله از پلیس مبارزه با مواد مخدر هرمزگان از یک دستگاه خودروی نیسان چند عدد کیک که حاوی تعداد معدودی قرص بود، کشف شد که برای معین ماهیت به آزمایشگاه پلیس مبارزه با موادمخدر ارسال شده است و تحقیقات در این باره از سوی پلیس ادامه دارد.

منبع:وطن امروز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آخرین شرایط ماجرای خوراکی های حاوی قرص و کپسول دارویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط ماجرای خوراکی های حاوی قرص و کپسول دارویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید