انگور سیاه را به جیب می زنند!

به گزارش سفر به ترکیه، مدیر جهادکشاورزی سردشت، فعالیت دلالان را از عمده مسائل کشاورزان منطقه دانست و گفت: کشاورز با زحمت چند ماهه محصول باکیفیتی فراوری می نماید اما بدلیل نبود سیاست گذاری صحیح و مدون در قیمت گذاری، دلالان با خرید یک سوم قیمت محصولات و فروش در استانهای دیگر و تهران با چندین برابر قیمت، سود سالانه کشاورز را به جیب می زنند.

انگور سیاه را به جیب می زنند!

احمد علی پور در گفت وگو با خبرنگار سفر به ترکیه با با بیان اینکه سردشت قطب فراوری انگور سیاه کشور است، اضافه نمود: حدود 5500 هکتار تاکستان انگور سیاه در سردشت وجود دارد که انگور فراوریی از این باغ ها ارگانیک و طبیعی است و سردشت با فراوری 35 هزار تن انگور در سال، 9 درصد فراوری انگور استان را به خود اختصاص داده است و یکی از قطب های فراوری انگور سیاه در سطح کشور به شمار می رود.

مدیر جهادکشاورزی سردشت با بیان اینکه زمان برداشت انگور سیاه سردشت با توجه به تفاوت اقلیمی این شهرستان متفاوت است، اضافه نمود: این محصول ارگانیک از 15 مرداد تا 15 مهر برداشت می گردد.

کشت محصولات پر آب بر صرفه اقتصادی ندارد

علی پور با بیان اینکه با وجود کم آبی و شرایط اقلیمی در کشور، کشت محصولات پر آب بر صرفه اقتصادی ندارد، اظهار کرد: انگور سیاه ارگانیک سردشت به صورت دیم آبیاری می گردد و از بابت کمبود آب مسئله ای در این خصوص وجود ندارد.

وی با بیان اینکه باغات و تاکستانهای سردشت در شیب نزدیک به 70درجه ایجاد شدند، یادآورشد: برای رشد و بزرگتر شدن هسته انگورهای سایر مناطق هورمون تزریق می نمایند اما انگور سیاه سردشت کاملا طبیعی و بی هیچ کود و سم و هورمونی رشد می نماید که به جرات می توان گفت یکی از بهترین و باکیفیت ترین محصولات باغی دنیاست.

نبود صنایع تبدیلی صنعتی و مدرن در شهرستان سردشت

مدیر جهادکشاورزی سردشت با اشاره به اینکه شیره انگور یا دوشاب، مویز، روغن گیری از هسته از مهم ترین محصولاتی است که به صورت سنتی در روستاها و منازل از این محصول به دست می آید، ضمن تاسف از نبود صنایع تبدیلی صنعتی و مدرن در این شهرستان گفت: برخی شرکتها و کارخانجات غیر بومی با خرید محصول با حداقل قیمت اقدام به فروش به کشورهای دیگر می نمایند در حالی که با احداث کارخانه در این منطقه می توان این سود را نصیب کشاورز کرد.

علی پور با اشاره به فواید این میوه بهشتی توضیح داد: انگور سیاه تسکین دهنده فشارهای عصبی، افزایش دهنده شیر مادران، پاک نماینده معده و روده از مواد زائد و همچنین از بین برنده چین و چروک پوست است.

برگزاری دومین جشنواره سراسری انگور سیاه از 18 شهریور

وی با اشاره به برگزاری دومین جشنواره سراسری انگور سیاه که 18 شهریور در محل چشمه ملی و جوشان آب معدنی گراوان اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره توانمندسازی کشاورزان، بازاریابی، شناساندن جاذبه های گردشگری طبیعی و معنوی شهرستان و همچنین معرفی و ارائه بسته های قابل سرمایه گذاری این محصول استراتژیک در جهت جذب سرمایه گذاران است.

علی پور تاکید نمود: باید با سیاست گذاری های موفق در جهت تعادل بین عرضه و تقاضای انگور سیاه سردشت گام برداشت و با فروش تازه خوری این محصول و برپایی نمایشگاه در جهت تقویت ارزش اضافه نموده آن اقدام کرد. سعی بر این است جشنوارە انگور سیاە سردشت بە تقویم شهرستانی تبدیل و هرسالە در جاذبەای شاخص از شهرستان برگزار گردد.

وی اضافه نمود: با توجه به برگزاری نخستین جشنوارە در سال گذشتە، پیش بینی می گردد سال جاری بیش از 5000 شرکت نماینده و میهمان از اقصی نقاط کشور حضور داشتە باشند که تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انگور سیاه را به جیب می زنند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگور سیاه را به جیب می زنند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید