با محصول جدید فیس بوک ذهن ها را بخوانید

به گزارش سفر به ترکیه، مارک زاکربرگ بنیانگذار فیس بوک که یکی از بزرگان فناوری و حامی هوش مصنوعی است، در تازه ترین مصاحبه خود از پیشرفت در پروژه ای خبر داده است که در آینده می توان با یاری یک رایانه خاص و با استفاده از هوش مصنوعی، فکر انسان ها را خواند.

با محصول جدید فیس بوک ذهن ها را بخوانید

هوش مصنوعی یکی از فناوری هایی است که می تواند همچون تیغ دولبه کار کند و به همین دلیل هم موافقان و مخالفان بسیاری دارد. از این فناوری می توان به منظور بهبود کیفیت زندگی بشر استفاده کرد ولی از سوی دیگر جنگ افزارهای هوشمند، روبات های قاتل مجهز به هوش مصنوعی و... هریک می توانند تهدیدی جدی برای نوع بشر باشند. مارک زاکربرگ بنیانگذار فیس بوک که یکی از بزرگان فناوری و حامی هوش مصنوعی است، در تازه ترین مصاحبه خود از پیشرفت در پروژه ای اطلاع داده است که در آینده می توان با یاری یک رایانه خاص و با استفاده از هوش مصنوعی، فکر انسان ها را خواند.

یک پروژه شگفت آور

مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیس بوک در گفت وگو با جاناتان زیترین استاد دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد از تحقیقاتی در زمینه ذهن خوانی با یاری هوش مصنوعی اطلاع داد. وی که در یک کلاس این دانشگاه حاضر شده و مقابل چشم دانشجویان حقوق سخن می گفت، یادآور شد که در آینده ای نزدیک این سیستم به کاربران اجازه می دهد تا با محیط واقعیت اضافه نموده، تعامل داشته باشند در حالی که فقط از مغز خود استفاده می نمایند و دیگر خبری از کیبورد، صفحه نمایش، عینک و... نخواهد بود. به این ترتیب این سیستم به کاربران اجازه می دهد تا در یک اتاق واقعیت اضافه نموده بتوانند مبلمان سه بعدی و... را در اتاق حرکت بدهند یا اینکه به وسیله مغز، کلمات را تایپ نمایند. درواقع فیس بوک می خواهد یک رابط کاربری رایانه ای قابل اتصال به مغز انسان طراحی کند که از این طریق بتوان فکر افراد را خواند. به اعتقاد مدیرعامل فیس بوک، این تکنولوژی از این نگاه و واقعیت ریشه می گیرد که وقتی کاربر به طور ویژه درباره چیزی فکر می نماید، محققان می توانند با نظارت بر فعالیت عصبی (نورال) وی، آن را شناسایی نمایند.

به گفته وی، کاربران وسیله ای شبیه به کلاه حمام بر سر می گذارند که این وسیله می تواند جریان خون، میزان فعالیت مغز و افکار را نشان دهد. البته وی از تراشه قابل کشت در بدن نیز سخن گفت ولی جزئیات بیشتری از آن در اختیار دانشجویان و احتمالاً 2 میلیون کاربر فیس بوک که به وسیله دریچه این شبکه اجتماعی می توانستند وی را مشاهده نمایند، قرار نداد.

وی ادامه داد: این وسیله که قابلیت ذهن خوانی دارد، در آینده به کاربران یاری می نماید تا با تکنولوژی ارتباط راحت تری برقرار نمایند. زاکربرگ اضافه کرد: من دراین باره بسیار هیجان زده هستم چون برای مواردی همچون واقعیت اضافه نموده، پلتفرمی را در اختیارمان قرار خواهد داد که می توانیم همه چیز را همان طور ببینیم که درباره آن فکر می کنیم. وی البته درباره اثرات منفی ذهن خوانی نیز گفت: در فاز نخست، این محصول به صورت عمومی عرضه نخواهد شد به همین دلیل هم چندان نگران سوء استفاده از آن نیستم به هرحال این وسیله تهاجمی نخواهد بود، چرا که هر کسی نمی تواند از آن استفاده کند.

وی همچنین در این مصاحبه 2 ساعته، یادآور شد: فیس بوک از تکنولوژی جدیدی رونمایی خواهد نمود که به کاربران اجازه می دهد تا افکارشان را به طور مستقیم از مغز خود تایپ نمایند. از نگاه زاکربرگ، مغز ما به اندازه ای اطلاعات فراوری می نماید که می توان هر ثانیه 4 فیلم HD از آن منتشر کرد اما مشکل اینجاست که درحال حاضر بهترین راه برای ارائه این اطلاعات به دنیا، سخن گفتن است که البته میزان اطلاعات قابل انتقال به دنیا با این روش، در حدود اطلاعات یک مودم دهه 80 است. این رقم بسیار کمتر از اطلاعات واقعی مغز ماست. به همین دلیل هم ما می خواهیم سیستمی را ارائه دهیم که به شما اجازه می دهد بلافاصله اطلاعات را از مغزتان تایپ کنید و این کار، 5 بار سریع تر از روشی انجام خواهد شد که امروزه روی گوشی هایتان تایپ می کنید. من مطمئنم که این پروژه بسیار شگفت آور خواهد بود.

شروع یک ماجرا

اما این طرح بلندپروازانه از چه زمانی به ذهن مارک زاکربرگ آمده و برای دستیابی به آن، کوشش خود را شروع نموده است؟ در پاسخ باید گفت که بنیانگذار فیس بوک برای نخستین بار در کنفرانس F8 سال 2017 خود، به این موضوع اشاره نمود و از تحقیق روی این پروژه ذهن خوانی پرده برداری کرد. زاکربرگ، مدیرعامل این غول دنیای فناوری در سال 2017 حدود 50 میلیون دلار از سرمایه خود را در بنیاد بیوهاب (Biohub) که مربوط به چان زاکربرگ است، سرمایه گذاری کرد تا از ایمپلنت های توسعه ذهن خوانی حمایت کند. البته لازم به ذکر است که این طرح برنامه ای با سرمایه گذاری 5 میلیاردی است که هنوز راه درازی در پیش دارد. درحالی که ابتدا گفته می شد این ایمپلنت ها ابتدا فقط برای مقاصد پزشکی طراحی شده است ولی بعداً عنوان شد می توان از این ایمپلنت ها استفاده های دیگری هم داشت. زاکربرگ در کنفرانس F8 سال 2017 همچنین عنوان نموده بود: ما به دنبال این هستیم که در فاز نخست تکنولوژی ذهن خوانی ما تنها در اختیار افرادی خاص قرار بگیرد ولی در فاز بعدی، آن را به یک فناوری پوشیدنی تبدیل کنیم که به فراوری انبوه برسد البته ما متوجه هستیم که باید در این زمینه به امنیت سایبری توجه ویژه ای داشته باشیم. جالب اینجاست که این حرف در حالی ازسوی مارک زاکربرگ مطرح می گردد که فیس بوک این روزها با رسوایی های زیاد و مسائل زیادی دست و پنجه نرم می نماید. عدم اعتماد کاربران بعد از رسوایی کمبریج آنالیتیکا، حتی باعث شکل گیری هشتگ فیس بوک را دیلیت کنید (#deletefacebook) شد. در ماجرای رسوایی کمبریج آنالیتیکا که به نقض حریم خصوصی کاربران مربوط می گردد، اطلاعات 87 میلیون کاربر جمع آوری و در کمپین دونالد ترامپ به اشتراک گذاشته شد بدون اینکه کاربران از آن هیچ اطلاعی داشته باشند. این موضوع صدای بسیاری از کابران را درآورد و بسیاری تصمیم به ترک فیس بوک گرفتند. در ادامه پس لرزه های این اتفاق، حتی پای زاکربرگ به سنا نیز باز شد و مجبور شد در این مجلس به سؤالات سناتورها پاسخ دهد. زاکربرگ همچنین پس از این اتفاق مطرح نمود که 10 میلیون دلار به بودجه امنیتی فیس بوک اختصاص می دهد تا از اطلاعات و داده های شخصی کاربران حفاظت بیشتری گردد.

هوش مصنوعی، درمانگر بیماری ها

در زمینه محصول فناورانه جدید فیس بوک، حرف و حدیث های زیادی وجود دارد و بسیاری موضوع هوش مصنوعی را مدنظر قرار داده اند و معتقدند که این فناوری می تواند به بشر آسیب برساند. به همین دلیل هم مارک زاکربرگ کوشش نموده تا به دغدغه ها و نگرانی ها درباره این فناوری برتر پاسخ بدهد. بنیانگذار فیس بوک در این باره در مصاحبه اخیر خود در دانشگاه هاروارد گفت: هوش مصنوعی یک فناوری بسیار مناسب است و خطری برای بشر ندارد. هوش مصنوعی می تواند در حوزه درمان بیماری ها و ایجاد زندگی امن تر به دنیایان یاری کند پس نباید تا این اندازه از آن ترس داشت. به عنوان مثال می توان با یاری هوش مصنوعی و نصب تراشه در بدن، بلافاصله از سرطان پوست یا سایر بیماری های جدی آگاه شد و پیش از انتشار و گسترش بیماری، با دقت بالا به مقابله با آن پرداخت که این به معنای تشخیص زودهنگام بیماری است؛ موضوعی که اکنون چالش اصلی پزشکان است چرا که نمی توانند بموقع به داد بیماران برسند و زمانی که بیماری را تشخیص می دهند، گاه بسیار دیر شده است. چه کسی است که نخواهد چنین قدرتی در اختیار پزشکان قرار بگیرد؟ من با قاطعیت می گویم که درباره هوش مصنوعی هیچ دیدگاه بدبینانه ای ندارم و بشدت به دنبال توسعه آن هستم.

منبع: ایران آنلاین

به "با محصول جدید فیس بوک ذهن ها را بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با محصول جدید فیس بوک ذهن ها را بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید