برای مشخص حد و اندازه در شهرداری تهران باید هزینه هنگفتی پرداخت

به گزارش سفر به ترکیه، سید حسن رسولی در جلسه امروز شورای شهر تهران در آنالیز طرح الزام شهرداری تهران به ادغام و کاهش حوزه های معاونت شهرداری تهران از 9سطح به حداکثر 6سطح سازمانی و حذف پست های قائم مقام یا جانشین و مشاور در کلیه واحدهای ستادی، مناطق، سازمان ها و شرکت های، گفت: آنچه در این طرح به دنبال آن هستیم کاهش سطوح معاونت های شهرداری تهران از 9 سطح به 6سطح است، یادآور می کنم در بودجه سال 1397 شهرداری تهران را موظف کردیم که سالانه 10درصد از سطوح سازمانی کاهش دهد، به عبارتی اگر این طرح مصوب نگردد تا خاتمه امسال، تعداد معاونت های شهرداری باید هشت معاونت گردد.

برای مشخص حد و اندازه در شهرداری تهران باید هزینه هنگفتی پرداخت

وی با تأکید بر اینکه می بایست پست های سازمانی ردیف دار مصوب مانند قائم مقام و جانشین مدیران نیز حذف گردد، ادامه داد: ازنظر مباحث علمی و علم سازمان ساختار هر سازمان باید بتواند به درستی همه مأموریت سازمانی را به گونه ای تقسیم کند که برای هیچ مأموریتی فاقد صندلی و سطح سازمانی نباشد این ساختار زمانی کارآمد خواهد بود که به وسیله سازوکار هماهنگ کننده میان نظام اختیارات مقامات و میزان مسئولیت آن ها در سطوح افقی و عمودی پاسخگویی ایجاد کند و از تداخل و توازی جلوگیری کند.

رسولی در تشریح بیشتر این طرح که از سوی برخی مخالفان به عنوان طرح مطالعه نشده و رادیکال عنوان می گردد، گفت: در سال 89 جمعی از متخصصان دانشگاهی مطالعاتی درباره این طرح پیشنهادی انجام دادند که خروجی آن این بود که شهرداری تهران احتیاج به پنج سطح معاونت دارد و سطح معاونت برنامه ریزی در ستاد شخصی شهردار تهران جانمایی شد زیرا این معاونت فرا بخشی است.

نائب رئیس کمیسیون برنامه وبودجه شورای شهر تهران همچنین اظهار کرد: معاون برنامه ریزی شهرداری تهران به استناد به قانون سال 45 به این طرح ایراد قانونی گرفته است. در پاسخ به این ایراد باید بگویم این قانون در سال 51 اصلاح شده و بر اساس این قانون باید تاپ چارت سازمانی شهرداری به تصویب انجمن شهر برسد. شورای اداری شهرداری تهران همچنان تخلف می نماید.

رسولی با اشاره به اینکه شهرداری تهران تا سال 82 شش معاونت داشت، تأکید کرد: تا آن موقع هیچ کدام از شهرداران تهران به دنبال رئیس جمهور شدن نبودند. از سال 84 سه معاونت به معاونت های شهرداری تهران به صورت کاملاً غیرقانونی و به دستور شهردار وقت و شورای اداری شهرداری تهران اضافه می گردد.

نائب رئیس کمیسیون برنامه وبودجه شورای شهر تهران ادامه داد: شورای اداری شهرداری تهران تنها چهار وظیفه دارد که در سطح پایین تر از معاونت ها است و اجازه ندارد حد و اندازه شهرداری را به صورت افقی اضافه کند. این شورا در این دوره نیز تخلفات آشکاری دارد به طوری که سازمان نوسازی را به اشتباه کارشناسی از حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران خارج و به ستاد شخصی شهردار منتقل می نماید و حتی سطوح سازمانی نیز اضافه می نماید.

وی در پاسخ به این پرسش که گفته می گردد که این طرح، سابقه ندارد، گفت: در دور دوم شورای شهر تهران، در سال 82 در قالب تبصره 13، شهرداری تهران به انجام مطالعاتی برای کوچک سازی موظف شده بود، در سال 84 نیز در تبصره 30 این تکلیف تکرار شده همچنین در ماده 90 برنامه پنج ساله اول و حتی دوم نیز تکلیفی برای اصلاح ساختار شهرداری مشخص شده است.

رسولی ادامه داد: گفته می گردد به جای ارائه این طرح، شهرداری تهران را در برنامه سوم مکلف کنیم که این تکلیف برای شهرداری ایجاد گردد، پاسخ این است که در تمام ادوار گذشته این تکلیف ایجادشده و مطالعاتی نیز صورت گرفته اما در مدت زمان 15 سال گذشته هیچ گاه اجرایی و عملیاتی نشده است. از سویی گفته می گردد که باوجود جابجایی سه شهردار بهتر است که این طرح مطرح نگردد اما معتقدم که ساختار متورم، بزرگ و غیر کارآمد شهرداری تهران در مدیریت جدید باید شهرداری را ملزوم به این کارکنیم. البته هر سه شهردار تهران در مدیریت جدید با اصلاح و مشخص حد و اندازه ساختار شهرداری موافق اند.

رئیس کمیته تشکیلات و منابع انسانی شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه در طرح مذکور به دنبال اصلاح ساختار نیستیم بلکه می خواهیم برای شهرداری تهران حد و اندازه مشخص کنیم، بیان کرد: این کار سخت است و باید برای انجام کارهای سخت هزینه های هنگفتی بپردازیم، بدون شک برخی از دوستان و تمام کسانی که در این پست ها هستند، نگران خواهند شد و ممکن است ناراضی شوند. نکته مهم این است که ما به شورای شهر تهران نیامدیم که میان منافع مردمی که میلیونی به ما رأی دادند و کسب رضایت اطرافیانمان، خدایی نکرده دومی را انتخاب کنیم.

رسولی بابیان اینکه این طرح هیچ مداخله ای در عزل و نصب در شهرداری تهران ندارد، توضیح داد: با این طرح در مدیریت منابع انسانی و طراحی ساختار شهرداری تهران مداخله ای نداریم. ما در درون شهرداری تهران با دو معضل درون سازمانی مالیه ورشکسته شهری و ساختار نامناسب روبرو هستیم. جراحی ساختار کار دشواری است و با مقاومت نیز روبه رو خواهیم شد اما برای یاری به شهرداری و تحقق وعده هایی که به مردم دادیم حد و اندازه شهرداری تهران را مشخص کنیم. طرح الزام شهرداری تهران به ادغام و کاهش حوزه های معاونت شهرداری تهران از 9سطح به حداکثر 6سطح سازمانی و حذف پست های قائم مقام یا جانشین و مشاور در کلیه واحدهای ستادی، مناطق، سازمان ها و شرکت های تابعه با 10 روی از مجموع 19 روی در جلسه امروز شورای شهر تهران به تصویب رسید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "برای مشخص حد و اندازه در شهرداری تهران باید هزینه هنگفتی پرداخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای مشخص حد و اندازه در شهرداری تهران باید هزینه هنگفتی پرداخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید