توضیحات تندگویان درباه علت توقف ثبت نام وام ازدواج

به گزارش سفر به ترکیه، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: افزایش متقاضیان وام ازدواج و همچنین میزان تخلفات خرید و فروش آن، شبکه بانکی را دچار سردر گمی نموده این در حالیست که هرچند در فرایند پرداخت وام ازدواج تاخیری ایجاد شده است، اما جای نگرانی نیست و وام های متقاضیان تا سرانجام سال جاری حتما بدستشان می رسد.

توضیحات تندگویان درباه علت توقف ثبت نام وام ازدواج

به گزارش گروه اجتماعی سفر به ترکیه، محمدمهدی تندگویان با بیان اینکه در حال حاضر شبکه بانکی برای پرداخت وام ازدواج دچار مسائل و سردرگمی هایی شده زیرا هم از یک سو با افزایش متقاضیان وام و موضوع تبعات سنی روبرو شدیم و از سوی دیگر میزان تخلفات خرید و فروش وام ازدواج در جامعه بسیار زیاد شده است و بعضی نیز وام دریافتی را برای امر ازدواج تخصیص نمی دهند و بر مبنای این اتفاقات، جامعه متقاضی وام با میزان ازدواج ها هیچ تناسبی ندارد و ما در این راستا پیش از این تذکر داده بودیم.

وی در ادامه این را نیز گفت که البته جای نگرانی نیست و وام های متقاضیان هرچند با تاخیر، اما تا سرانجام امسال حتما پرداخت خواهد شد.

تندگویان معتقد است که باتوجه به حجم متقاضی موجود ممکن است بعضی از بانک ها در ابلاغ اعتبارات و سهمیه بندی استان ها دچار دیرکرد شوند؛ البته همه افراد وام ازدواج را دریافت می نمایند و مسئله ای وجود ندارد و تا سرانجام سال، دولت با تمام توان اعتبارات را تسویه می نماید اما به دلیل مسائل موجود پیش بینی های تامین اعتبار دچار مسائلی شده است.

تندگویان همچنین در پاسخ به اینکه بعضی مخاطبان مراجعه نمایندگان وام ازدواج به بانکها عنوان می نمایند رقم وام ازدواج در امسال به 70 میلیون تومان افزایش یافته است، آیا رقم اعلامی را تایید و افزایش رقم وام صحت دارد یا خیر؟ به ایسنا گفت: وام ازدواج برای امسال 50 میلیون به ازای هر زوج است که همانگونه که پیش از این اعلام شده باز پرداختش 7 ساله است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اضافه نمود: پیش از این وام ازدواج 30 میلیون تومان با بازپرداخت 5 ساله بود و اکنون بازپرداخت وام ازدواج هفت سال شده است که همین امر و شبکه بانکی را در تامین اعتبارات دچار مشکل می نماید لذا وجود چنین مسائلی باعث می گردد نیازمند دستورالعملی ویژه باشیم.

وی ضمن تشریح مسائل مطرح شده در موضوع وام ازدواج تاکید نمود: در حال حاضر زوجین به سبک و سیاق گذشته وام خود را دریافت می نمایند و هیچ مسئله ای در دریافت و پرداخت وام نسبت به سال های گذشته وجود ندارد.

تندگویان که معتقد است نرخ رشد ازدواج در کشور همواره منفی بوده، پیش بینی برای تامین رقم واج ازدواج ممکن است براساس این نرخ شکل گرفته باشد.

وی ادامه داد: اما زمانی که نرخ وام ازدواج به قدری افزایش می یابد که به عنوان متاع، قابل معامله می گردد، متقاضیان صوری ایجاد می نماید لذا رقم وام و تعداد متقاضیان افزایش می یابد که به نوبه خود افزایش مسائل کشور نیز بدنبال خواهد داشت.

معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان به موضوع شیوع بیماری کرونا که به مسائل پیش روی خانواده ها و جوانان اضافه شده است نیز اشاره و مطرح نمود: از سویی دیگر دولت نیز در بخش های مختلف به مردم تسهیلات ارائه می دهد، مجموع این مسائل نشان می دهد که شبکه بانکی در این راستا شنماینده خواهد شد.

وی در ادامه به انتقاد بعضی به پیشنهاد تهیه دستور العمل پرداخت وام به متقاضیان ازدواج واجد شرایط اشاره نمود و گفت: از 6 ماه گذشته نسبت به این موضوع (ایجاد مشکل اعتباری برای بانکها در پرداخت وام ازدواج) هشدار داده و ابراز نگرانی نموده بودیم. گردش کاری انجام دادیم تا دستورالعملی برای پرداخت وام توسط بانک مرکزی ایجاد و برای پرداخت آن ابلاغ گردد؛ در این دستورالعمل بحث بر سر این نیست که بر سر راه پرداخت وام مانعی ایجاد گردد بلکه منظور ما تدوین دستورالعملی برای نظارت بعد از پرداخت وام بود تا فرد دریافت نماینده وام، آن را صرف ازدواج و تشکیل خانواده کند.

تندگویان اضافه نمود: دستورالعمل موردنظر ما هنوز تدوین نشده است و درخواست ما این بود که کمیته مشترکی از بانک مرکزی، وزارت بهداشت، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، وزارت اقتصاد و نمایندگان مجلس شکل گیرد و در آن تمامی آسیب ها مورد آنالیز قرار گیرد و بر مبنای آن، دستورالعملی برای پرداخت وام ازدواج تدوین گردد تا بعد از ارائه وام، نظارت هم داشته باشیم.

به گفته معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، هنوز چنین دستورالعملی نه تنها تدوین نشده بلکه علی رغم دستور رئیس جمهوری هنوز کمیته آن در بانک مرکزی نیز شکل نگرفته است این در حالیست که وزیر ورزش و جوانان در این راستا با معاون اول رئیس جمهوری مکاتبه ای انجام داده اند، اما بانک مرکزی هنوز به این موضوع ورود ننموده است.

تندگویان با بیان اینکه اکنون بحث طلاق ها و ازدواج های صوری و خرید و فروش وام ازدواج وجود دارد، اظهار کرد: این مسائل نشان می دهد که گیرنده، وام را به موضوع ازدواج تخصیص نمی دهد؛ به این معنی که هم اعتبارات تخصیص می یابد، هم متقاضیان وام ازدواج چندبرابر رشد نموده است و هم به هدف نمی رسیم؛ البته افرادی معتقدند که مگر میزان این آسیب ها و تخلفات چقدر است؟ اما ما بر این باوریم که حتی اگر میزان آسیب ها 10 درصد هم باشد، چه کسی جوابگوی آن است؟. اگر در امسال تا سرانجام سال، دولت 50 هزار میلیارد تومان پول پرداخت کند و 10 درصد آن انحرافات و تخلفات باشد، چه کسی پاسخگوست؟.

وی اظهار کرد: تعداد ثبت متقاضیان وام ازدواج چه در بانک و چه در دفاتر ثبت ازدواج تغییری ننموده است و با شیب ملایم کاهشی که هر سال با آن روبه رو بوده، روبرو است. مشکل اساسی این است که امکان دارد 70 درصد افرادی که ازدواج می نمایند به خانه هایشان نروند، بنابراین چالش جمعیتی رخ می دهد، زیرا زوجین هنگامی که زندگی را آغاز می نمایند در زمان تعیینی به فرزندآوری مناسب می رسند که اکنون در زمان فرزندآوری تاخیر ایجاد شده و این نشان می دهد زوجین زندگی شان را آغاز ننموده اند.

وی در ادامه به هدفدار نبودن اعتبارات دولت برای افزایش جمعیت تاکید نمود و گفت: چرا دستورالعملی تدوین نگردد تا در آن قید گردد که به زن 50 ساله ای که دیگر فرزندآور نیست وام ازدواج جوانان تعلق نگیرد؟ تعیین است که زن 50 ساله نمی تواند خانواده ای ایجاد کند، حتی اگر طلاق صوری نگرفته باشد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان که معتقد است پرداخت وام ازدواج اصالتا کار خطایی است، اعلام کرد: باید در این کشور نگران موضوع جمعیت باشیم، تمامی مشوق ها و فعالیت های دولت ها طی 20 سال گذشته معطوف به امر ازدواج بوده است اما با کاهش وحشتناک جمعیت روبه رو هستیم. ای کاش به جای مشوق های مقطعی و وام هایی که هیچ کمکی ننموده است، بر روی موضوع فرزندآوری متمرکز شویم و سقف تعیینی در کشور تعیین کنیم، به این صورت که اگر هر خانواده حداقل دارای چهار فرزند باشد، تسهیلات دولتی به صورت مداوم در اختیار آنها قرار بگیرد.

تندگویان توضیح داد: در حال حاضر کشورهای اروپایی به موضوع ازدواج نمی پردازند، اما در زمینه فرزندآوری به معافیت های مالیاتی، بیمه و ارائه مسکن به خانواده ها بر حسب بعد جمعیت را مدنظر دارند. در این کشورها خانواده های چهار نفره ای هستند که اگر سرپرست خانواده بیکار گردد، دولت مسکن و تامین درآمد آن خانواده را به ازای هر فرزند به طور تعیین پرداخت می نماید و هر فرزند نیز خانواده را به میزان 25 درصد از پرداخت مالیات معاف می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "توضیحات تندگویان درباه علت توقف ثبت نام وام ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات تندگویان درباه علت توقف ثبت نام وام ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید