حیف است زنجان شهر جهانی ملیله نشود

به گزارش سفر به ترکیه، رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت: حیف است زنجان که هنر ملیله کاری آن بسیار قابل توجه و جالب بنظر می رسد به عنوان شهر جهانی ملیله ثبت نشود.

حیف است زنجان شهر جهانی ملیله نشود

به گزارش سفر به ترکیه، روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، غیدا هیجاوی امروز چهارشنبه 1 اسفند در آیین گشایش چهارمین نشست تخصصی و مسابقه ملی طراحی در صنایع دستی به لزوم کوشش مسئولان استان زنجان برای پیگیری و ارائه مستندات جهت ثبت زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله تاکید نمود و اضافه کرد: ارائه مستندات از نحوه فراوری ملیله و انعکاس آن به متولیان جهانی باعث می گردد آنان در جریان این هنر قرار گیرند.

او گفت: نبا وجود زمینه های لازم، ثبت زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله می تواند به شکوفاتر شدن این هنر یاری کند.

مدیرکل دفتر آموزش و حمایت از فراوری صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور نیز در این مراسم با بیان اینکه معرفی زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله در حال پیگیری است، گفت: موافقت های اولیه در این خصوص محقق شده و همت مسئولان استان در این زمینه احتیاج است.

فریدون میرزالو در بخش دیگری از سخنان خود از افزایش 65درصدی مجوزهای صادر شده برای فراوری محصولات صنایع دستی در سال گذشته در استان زنجان اطلاع داد و گفت: تا 15 بهمن سال جاری نیز این میزان 94 درصد بیشتر از میزان پیش بینی ها محقق شده و این آمار نشان از رونق فعالیت های صنایع دستی در زنجان است.

او خاطر نشان کرد: سال جاری بر اساس آمار های ارائه شده، یکهزار و 550 مورد اشتغال جدید در حوزه صنایع دستی در زنجان ایجاد شده که از این حیث، این استان رتبه 11 کشور را به دست آورده است.

بیش از 45 رشته صنایع دستی در استان زنجان وجود دارد که در میان آنها ملیله کاری، چاروق دوزی، چاقوسازی، مسگری، قلمزنی، گلیم بافی، گیوه بافی و گیوه دوزی از صنایع دستی بومی این خطه بشمار می روند. حدود 120 نفر از 12 دانشگاه کشور در چهارمین نشست تخصصی و مسابقه ملی طراحی در صنایع دستی که به میزبانی زنجان برگزار می گردد، شرکت کردند.

این رویداد فرهنگی و هنری 1 تا 3 اسفند جاری در محل دانشگاه جامع علمی کاربردی زنجان در حال برگزاری است.

منبع: میراث آریا

به "حیف است زنجان شهر جهانی ملیله نشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیف است زنجان شهر جهانی ملیله نشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید