روز آرام ملت و شلوغ مردم در سینماهای جشنواره فجر

به گزارش سفر به ترکیه، دومین روز جشنواره فیلم فجر در حالی در سالن رسانه ها آرام و بی حاشیه گذشت که در سینماهای مردمی فیلم متری شش و نیم علاقه مندانش را تا سحرگاه در سینماها نگه داشت.

روز آرام ملت و شلوغ مردم در سینماهای جشنواره فجر

به گزارش سفر به ترکیه، پس از یک روز پر حاشیه در آغاز جشنواره سی و هفتم فیلم فجر، پنجشنبه دوازدهم بهمن ماه بسیار آرام و بدون هیچ اتفاق خاصی در سالن رسانه ها که محل اصلی خبرها و بازخوردهای منتقدان و رسانه ها از فیلم های این دوره از جشنواره است سپری شد.

در این روز انیمیشن آخرین داستان به کارگردانی اشکان رهگذر آغازگر نمایش فیلم ها در پردیس سینمایی ملت بود و پس از آن فیلم های بنفشه آفریقایی به کارگردانی مونا زندی، تیغ و ترمه به کارگردانی کیومرث پور احمد و درخونگاه به کارگردانی سیاوش اسعدی نمایش داده شد.

پوراحمد که فیلمش چندان جلب نظر نکرد، وقتی مقابل سفر به ترکیه نشست در کمال آرامش نقدهای وارد شده را شنید و پذیرفت و تاکید نمود، شاید پس از جشنواره قمری اساسی برای تیغ و ترمه کند.

فیلم درخونگاه ساخته سیاوش اسعدی هم که یک سال قبل ساخته شده بود و سال جاری متقاضی جشنواره شد، دیگر فیلم به نمایش درآمده بود که کارگردانش آن را به مسعود کیمیایی تقدیم کرد و درباره این تصمیم هم شرح داد: من ارادت زیادی به آقای کیمیایی دارم جون ایشان جریان سازترین سینماگر تاریخ ایران هستند و حتی آقای فرهادی نیز گفتند که اگر آقای کیمیایی فیلم نساخته بود من هم فیلم نمی ساختم. من با آقای کیمیایی آشنایی نزدیک ندارم اما در زمانی ک ایشان این قدر مورد بی مهری و متلک ها قرار می گیرند می خواهم اولین کسی باشم که تا ایشان زنده است و خودش می تواند فیلم را روی پرده ببیند آن را تقدیم کنم تا بگویم شیر حتی اگر پیر شود باز هم شیر است. ما ملت مرده پرستی هستیم مثل آقای کیارستمی ک پس از مرگ هزار صاحب پیدا کرد.

جدا از نمایش این فیلم ها و برگزاری نشستهای خبری که با مدیریت و اجرای محمود گبرلو همراه بودند و تفاوت نوع کارش با فرزاد حسنی که روز گذشته مجری نشست ها بود رضایت کمتری را در پی داشت، نکته مهم پخش فیلم متری شش و نیم به کارگردانی سعید روستایی بود که در اولین روز جشنواره به دلیل بروز مسائل و نظراتی که بعضی نهادهای خارج از حوزه سینما به این فیلم داشتند، به برنامه نمایش خود در سینماهای مردمی نرسید. روز پنجشنبه با رفع شدن مسائل و موانع، این فیلم در سینما ماندانا و کورش برای مردم اکران شد که با استقبال زیاد در پردیس کورش به چهار سانس رسید.

البته یک مسئله که مورد انتقاد و اعتراض مردمی نهاده شد که روز گذشته بلیت این فیلم را خریداری نموده بودند، نمایش یک انیمیشن به جای متری شش و نیم بود و همین سبب شد بیشتر آنها از ساعت 22 به سینما بروند و در آخر با همکاری دست اندرکاران پردیس کورش روی کف و پله ها فیلم حدوداً 130 دقیقه ای روستایی را در چهار سانس پیاپی تا نزدیک 4 صبح تماشا نمایند. این فیلم در اولین اکران خود در این مجموعه با حضور تهیه نماینده، کارگردان، نوید محمدزاده و هومن بهمنش فیلمبردار نمایش داده شد و اگرچه داستانی دردناک و تلخ داشت اما مورد رضایت تماشاگران نهاده شد.

متری شش و نیم که همانند اولین فیلم سعید روستایی درباره معضل اعتیاد است، به لحاظ کارگردانی، قصه و مسائل فنی و همچنین موضوعی که مطرح می نماید از ابد و یک روز جلوتر است و آن را می توان از فیلم هایی دانست که شانس زیادی برای کسب جوایز مهم جشنواره سال جاری دارند.

این فیلم تصویر تازه و متفاوت تری از اعتیاد در جامعه در مقایسه با دیگر فیلم های فراوری شده مشابه با این مضمون به تصویر می کشد و همچنین پلیس هایی را در این فیلم می بینیم که نسبت به آنچه تاکنون در سینما یا تلویزیون دیده شده واقعی تر هستند. اتفاقاً نکته قوت فیلم واقعی بودن و ملموس بودن شخصیت های آن است که در دقایق زیادی تماشاگر را با خود همراه و البته اندوهگین می نماید. متری شش و نیم هفت آینده برای اهالی رسانه نمایش داده می شود.

یکی از اتفاقات روز دوم جشنواره اضافه شدن سالن های مجموعه ایران مال بود که دست اندرکارانش طی رایزنی با دفتر جشنواره دو سالن دیگر به مجموعه سالن های نمایش دهنده فیلم های جشنواره اضافه کردند تا مردم علاقه مند با مراجعه به گیشه همین مکان بتوانند بلیت تهیه نمایند. از حاشیه های غیرسینمایی روز دوم در پردیس ملت هم به بازدید ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره می توان اشاره نمود که پس از پشت سر گذاشتن حاشیه های سنگین روز اول جشنواره، با چهره ای آرام و خندان به بخش ها و سالن های مختلف پردیس ملت سر زد. و اما نکته آخر که نیازمند توجه مسئولان جشنواره است، به تخفیف هایی برمی شود که قرار بود به درخواست نمایندگان یکی از تاکسی های اینترنتی داده شود اما در این دو روز موارد متعددی بوده که راننده پس از متوجه شدن 60 درصد تخفیف قیمت از تأیید سفر یا پذیرش مبلغ کمتر خودداری نموده است.

کواکبیان نماینده مجلس شورای اسلامی از مهمانان غیرسینمایی جشنواره بود که پنج شنبه در سالن رسانه ها حضور داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "روز آرام ملت و شلوغ مردم در سینماهای جشنواره فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز آرام ملت و شلوغ مردم در سینماهای جشنواره فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید