سود مازاد از تعرفه بانک مرکزی قابل مطالبه است؟

به گزارش سفر به ترکیه، خبرنگاران : هیأت عمومی دیوان عالی کشور با صدور رأی وحدت رویه ای اعلام نمود که قراردادهای راجع به سود تسهیلات، بدون رعایت مصوبات بانک مرکزی نافذ نبوده و بر این اساس، سود مازاد از تعرفه بانک مرکزی قابل مطالبه نیست.

سود مازاد از تعرفه بانک مرکزی قابل مطالبه است؟

به گزارش سفر به ترکیه به نقل از ایسنا، خلاصه رأی وحدت رویۀ هیأت عمومی دیوان عالی کشور در این باره به توضیح زیر است:

قوانین موضوعه حاکم بر مقررات پولی و بانکی کشور به ویژه مواد 1-11 و 37 قانون پولی و بانکی کشور و ماده 20 قانون عملیات بانکی بدون ربا، بانک مرکزی را مسئول حسن اجرای نظام پولی و بانکی کشور و مشخص کننده حداقل و حداکثر سود بانکی قرار داده است و با عنایت به اینکه مطابق ماده 1 قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی مصوب 22/ 10/ 83 نظارت بانک مرکزی شامل تمامی بانک ها اعم از دولتی، خصوصی و مؤسسات اقتصادی و اعتباری می باشد و از طرفی مصوبات بانک مرکزی جزء قوانین آمره بوده و بانک ها موظف به رعایت آن هستند؛ در نتیجه قراردادهای تنظیمی راجع به سود تسهیلات که بدون رعایت مصوبات بانک مرکزی باشد نافذ نخواهد بود. بر این اساس رأی شماره 580- 6/ 1/ 1398 شعبۀ اول دادگاه تجدیدنظر استان لرستان صحیح و مطابق قانون می باشد. این رأی برای تمامی شعب دیوان عالی کشور و مراجع قضایی و غیر آن لازم الاتباع است.

منبع: اقتصادنیوز

به "سود مازاد از تعرفه بانک مرکزی قابل مطالبه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود مازاد از تعرفه بانک مرکزی قابل مطالبه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید