سونی اریکسون P800؛ مازراتی دنیای گوشی ها!

به گزارش سفر به ترکیه، شاید از عنوان این مطلب تعجب نموده باشید. این بار قصد داریم در موزه گجت های رترو درباره یکی از گوشی هایی صحبت کنیم که در زمان خودش جزو داغ ترین گجت های تکنولوژی محسوب می شده است: سونی اریکسون P800. مازراتی دنیای گوشی ها! این لقبی است که CNET در سال 2003 به این گوشی هوشمند اعطا نموده بود. چرا مازراتی؟ چون P800 قیمت بالایی داشت و طراحی آن باب طبع همگان نبود، ولی از سوی دیگر وقتی آن را در جمع از جیب بیرون می آوردید می توانست به خوبی سرها را به سوی خود برگرداند.

سونی اریکسون P800؛ مازراتی دنیای گوشی ها!

حتما منتظر هستید تا طبق معمول ویدیوهای تبلیغاتی سونی اریکسون P800 را ببینید. متاسفیم! ما هر چه کوشش کردیم پیروز نشدیم حتی یک ویدیوی تبلیغاتی برای P800 پیدا کنیم. ولی ناراحت نباشید؛ به جای آن یک ویدیوی بسیار جذاب از یک برنامه تلویزیونی از سال 2003 داریم که در آن کارشناس تکنولوژی با آب و تاب در خصوص تکنولوژی های پیشرفته سونی اریکسون P800 و نوکیا 3650 نظیر 16 مگابایت حافظه داخلی، دوربین عکاسی و هدست بلوتوث صحبت می نماید!

تنها کمی بیش از 15 سال از ضبط این برنامه گذشته است ولی الان با نگاه کردن به آن حس می کنیم با مسافران زمان روبرو هستیم! این گوشی دوربین دارد؛ نه! با هدست بلوتوث دیگر احتیاج نیست با سیم به گوشی متصل باشید؛ وااااو! وقتی کسی با شما تماس بگیرید عکس آن روی گوشی خواهد افتاد؛ حتما داری شوخی می کنی! باور کردنی نیست که تنها کمی بیش از یک دهه پیش مردم از چنین چیزهایی شگفت زده می شده اند.

سونی اریکسون P800 که در سال 2002 معرفی گردید همراه با نوکیا 3650 جزو نسل اول گوشی های هوشمند مبتنی بر سیستم عامل سیمبین بود که مخاطب عمومی پیدا کردند. سونی و اریکسون در سال 2001 در زمینه گوشی های موبایل با هم شریک شدند و P800 جزو اولین خروجی های این شراکت محسوب می شد. در واقع طراحی اولیه سونی اریکسون P800 در اریکسون اجرا شده بود و این گوشی قرار بود نسخه بعدی یک گوشی هوشمند به نام اریکسون R380 باشد. ولی فراوری نهایی آن پس از ادغام سونی و اریکسون با نام P800 انجام شد.

تا پیش از همه گیر شدن گوشی های هوشمند اندرویدی و آیفون، مردم (البته بیشتر مدیران تجاری) از دستگاه هایی به نام PDA، یا (اگر بخواهیم به زور آن را به فارسی ترجمه کنیم) دستیار هوشمند شخصی، برای انجام کارهایی نظیر مرور اینترنت و چک کردن ایمیل ها خارج از خانه و محل کار استفاده می کردند. سونی اریکسون P800 تا حد زیادی کوشش داشت یک گوشی هوشمند با قابلیت های یک PDA باشد.

P800 از یک صفحه نمایش لمسی استفاده می کرد و به رابط کاربری UIQ 2.0 مجهز بود که سیمبین را برای صفحه نمایش لمسی بهینه می کرد. نیمی از صفحه نمایش لمسی زیر یک شماره گیر استاندارد تاشو قرار داشت. بنابراین می توانستید از سونی اریکسون P800 همانند یک گوشی غیرلمسی هم بهره ببرید. البته اگر دوست داشتید می توانستید این شماره گیر را به طور کامل از گوشی جدا کنید تا یک گوشی تمام لمسی در اختیار داشته باشید.

در لبه سمت چپ P800 یک چرخ لغزنده هم وجود داشت که با استفاده از آن می توانستید بدون لمس صفحه در منوها جابجا شوید. در لبه سمت راست گوشی هم یک قلم یا استایلوس قرار داشت که هنگام چسبیدن به گوشی کار کاور درگاه مموری کارت را هم انجام می داد. حتما شما هم با ما هم عقیده اید که سونی اریکسون P800 در زمان خود طراحی واقعا جذاب، نوآورانه و متفاوتی داشته است!

منبع: دیجیکالا مگ

به "سونی اریکسون P800؛ مازراتی دنیای گوشی ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سونی اریکسون P800؛ مازراتی دنیای گوشی ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید