شکست انحصار 2 کشور اروپایی در فراوری موم دندان سازی و صنایع ریخته گری

به گزارش سفر به ترکیه، محققان کشور با توجه به چالش های صنعت ریخته گری، موم هایی را برای صنایع و دندان سازی ارائه کردند که تا پیش از آن از کشورهای آلمان و انگلستان به کشور وارد می شد.

شکست انحصار 2 کشور اروپایی در فراوری موم دندان سازی و صنایع ریخته گری

به گزارش خبرنگار سفر به ترکیه، ریخته گری دقیق (Investment Casting) فرآیند دقیقی برای ساخت قطعات فلزی از هر نوع آلیاژی است که معمولا برای فراوری قطعات پیچیده که اغلب دارای دیواره های نازک هستند، استفاده می گردد.

مشتریان این محصول عمدتا شرکت های ریخته گری و جواهرسازی هستند، ولی با تغییر فرمولاسیون آن می توان در لابراتوارهای دندان سازی به عنوان موم قالب دندان سازی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

این محصول نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه فراوری نمی گردد و عمده موم مورد مصرف در صنایع داخلی از کشورهای آلمان و انگلیس تامین می گردد. این نوع موم در ساخت قطعات اسلحه، پره های توربین جت و گازی، مجسمه های بزنزی، طلا و زیورآلات استفاده می گردد.

موم ریخته گری متداول معمولا از ترکیب چند موم مانند موم زنبور عسل و مونتان تهیه می گردد؛ اما در فرمولاسیون ابداعی موم ساخته گردیده در این تحقیق از پلیمرهای فراوری گردیده در داخل به دلیل در دسترس بودن، قیمت مناسب و امکان انتخاب گزینه های مختلف، استفاده شد.

ایده این طرح به سبب آگاهی از میزان ضایعات بالای این صنعت شکل گرفته است. یکی از دلایل اصلی ضایعات 40 تا 60 درصدی صنایع ریخته گری در داخل کشور، استفاده از موم استفاده گردیده (دست دوم) است که باعث ایجاد نواقص زیاد در قطعه نهایی، کیفیت پایین و همچنین محدودیت در ساخت می گردد.

فراوری این موم با توجه به انتظارات و خواسته های صاحبان صنایع ریخته گری بوده است. بر این اساس با توجه به تحقیقات و آنالیز های انجام گردیده و به سبب استفاده از پلیمرها با گرید مناسب و افزودنی ها برای کنترل و بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی این محصولات در مقایسه با نمونه خارجی نه تنها هیچ گونه کاستی و ضعفی ندارد، بلکه در بسیاری از موارد دارای خواص بهبود یافته مناسب تری است. علاوه بر آن قیمت تمام گردیده در مقایسه با نمونه های خارجی خیلی کمتر است.

ضریب انبساط حرارتی پایین، نقطه ذوب نسبتا پایین، حداقل زمان انجماد پس از تزریق، مقاومت در برابر شکست و دارا بودن استحکام و سختی کافی در دمای اتاق، صافی و ترشوندگی سطح و تخلیه آسان از داخل قالب از جمله ویژگی های موم ساخته گردیده است.

یکی از پارامترهای مهم در صنعت ریخته گری محتوای خاکستر موم است که تاثیر بسزایی در صافی سطح قطعه نهایی دارد. محتوای خاکستر نمونه های خارجی موم ریخته گری بین 0.6 تا 0.8 درصد است، ولی در محصول فراوری گردیده ایرانی محتوای خاکستر صفر درصد است که باعث ایجاد صافی سطح فوق العاده می گردد.

علاوه بر آن موم فراوری گردیده به دلیل استفاده از مواد با ساختار کریستالی دارای پایداری ابعاد بسیار مناسبی است. پس از تزریق و در زمان سرد شدن موم در داخل قالب تغییرات ابعادی محسوسی ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شکست انحصار 2 کشور اروپایی در فراوری موم دندان سازی و صنایع ریخته گری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکست انحصار 2 کشور اروپایی در فراوری موم دندان سازی و صنایع ریخته گری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید