عدم شفافیت قانون بکارگیری سلاح در ماموریت های محیط بانان

به گزارش سفر به ترکیه، به دنبال طرح انتقاداتی نسبت به مواد لایحه حمایت از محیط بانان و عدم شفافیت قانون بکارگیری سلاح در خصوص مأموریت های محیطبانی، فرمانده یگان محیط زیست کشور گفت: ماده 3 قانون بکارگیری سلاح در خصوص محیط بانان شفاف نشده است و باید این موضوع را به طور جداگانه به وسیله مذاکرات با قوه قضائیه پیگیری کنیم.

عدم شفافیت قانون بکارگیری سلاح در ماموریت های محیط بانان

به گزارش خبرنگاران، لایحه حمایت از محیط بانان تیرماه امسال در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید اما مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت و در حال حاضر مراحل قانونی این لایحه در مجلس دنبال و گفته می گردد که به زودی ابهامات پیش آمده برطرف و به تصویب خواهد رسید.

اما آنچه در این میان جلب توجه می نماید؛ آن است که آیا لایحه حمایت از محیط بانان، در استفاده از سلاح که شاید مهم ترین مشکل شغلی محیط بانان است؛ کمکی می نماید؟ در پاسخ به این پرسش جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به خلاءهای لایحه حمایت از محیط بانان، گفت: محیط بانان از سال 73، مشمول قانون بکارگیری سلاح می شوند و بر مبنای همین قانون، حق استفاده از اسلحه دارند، اما مشکل بزرگی که داریم این است که قانون بکارگیری سلاح برای محیط بانان به درستی اجرا نمی گردد.

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست توضیح داد که ماده 3 قانون بکارگیری سلاح، تکلیف نیروی انتظامی را تعیین نموده است که ماموران ناجا، در چه شرایط و موقعیتی، می توانند از اسلحه خود استفاده نمایند، اما این جزییات برای محیط بانان روشن نیست.

فرمانده یگان محیط زیست کشور تأکید کرد: در قانون بکارگیری سلاح روشن نشده است که اگر شکارچی غیرقانونی، وارد مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست شده و اقدام به شکار کند؛ آیا محیط بان حق استفاده از اسلحه دارد؟ متاسفانه در لایحه حمایت از محیط بانان نیز، این موضوع پیش بینی نشده بود.

محبت خانی در پاسخ به اینکه چرا سازمان محیط زیست در زمان تهیه و تدوین متن لایحه حمایت از محیط بانان، سعی ننموده قانون بکارگیری سلاح را در خصوص محیط بانان شفاف کند؟ گفت: لایحه حمایت از محیط بانان در دوره قبل (دولت یازدهم)، تهیه و پس از تصویب دولت به مجلس ارائه شده است، که در آن دوره متأسفانه نسبت به چنین موضوعی غفلت شده است. در آن مقطع من در یگان محیط زیست خدمت نمی کردم و الا حتما این نکته مهم را هم در لایحه می گنجاندیم.

وی همپنین تاکید نمود: سعی داریم که به وسیله مذاکراتی با دستگاه قضا این موضوع را حل و فصل کنیم تا جزییات ماده 3 قانون بکار گیری سلاح در خصوص محیط بانان روشن و صریح گردد.

به گزارش خبرنگاران، پیش از این نقی میرزاکریمی فرمانده سابق یگان محیط زیست استان تهران در گفت وگویی که با خبرنگاران داشت، گفته بود که مهمترین مشکل محیط بانان متفاوت بودن مأموریت های محیط بانان با سایر نیروهای مسلح است. انتظار می رود که قانون بکارگیری سلاح مصوب سال 73 برابر نیازها، مطابق با شرایط و ماموریت های نیروهای یگان حفاظت تهیه گردد و به تصویب برسد در حالی که در شرایط کنونی شرایط و نوع ماموریت های محیط بانان به جز در مواردی محدود همخوانی و مطابقتی با مواد قانون بکارگیری سلاح ندارد و در لایحه حمایت از محیط بانان نیز هیچ همسان سازی و اصلاحی در این مورد صورت نگرفته و اختیار جدیدی به محیط بانان داده نشده است. شرایط به کارگیری سلاح توسط محیط بان با وجود تصویب لایحه حمایت از محیط بانان هیچ فرقی با گذشته ننموده است و دستاورد جدیدی در لایحه دیده نمی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عدم شفافیت قانون بکارگیری سلاح در ماموریت های محیط بانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم شفافیت قانون بکارگیری سلاح در ماموریت های محیط بانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید