لایحه نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان تصویب شد

به گزارش سفر به ترکیه، لایحه رتبه بندی معلمان در جلسه امروز هیات دولت به ریاست رییس جمهوری تصویب شد. این لایحه برای طی مراحل قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال می شود.

لایحه نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان تصویب شد

به گزارش سفر به ترکیه از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، توسعه مستمر و نظام مند صلاحیت های تخصصی، حرفه ای و تربیتی، افزایش کیفیت عملکرد معلمان و استقرار نظام پرداخت براساس تخصص، شایستگی ها و عملکرد رقابتی، از اهداف این لایحه است.

هیات وزیران همچنین با هدف ایجاد زیر ساخت های لازم برای رفع نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی، ایجاد اشتغال پایدار و با رویکرد آمایش سرزمینی از طریق اجرای طرح های پیشران این صنعت با تاکید بر تکمیل زنجیره ارزش متانول/ پروپیلن، آیین نامه احداث واحدهای میان دستی و پایین دستی پتروشیمی با سرمایه گذاری بخش خصوصی، تعاونی برای انتقال پروپیلن تولیدی به داخل کشور با رویکرد آمایش سرزمینی و ایجاد اشتغال پایدار را به تصویب رساند.

مطابق این آیین نامه و نظر به اهمیت تولید پروپیلن و بهره برداری از متانول مازاد تولید در کشور و به منظور تبدیل متانول به پروپیلن و با هدف انتقال پروپیلن تولیدی به داخل کشور با اولویت رفع نیاز داخلی و کاهش واردات مشتقات آن، شرکت ملی صنایع پتروشیمی نسبت به سرمایه گذاری از محل منابع داخلی و احداث تاسیسات و زیرساخت های مورد نیاز با تصویب شورای اقتصاد اقدام می کند.

همچنین نحوه بهره برداری، تعمیرات، بازسازی و حفاظت فیزیکی از خطوط انتقال، تأسیسات و مخازن اختصاصی و تاسیسات بارگیری پروپیلن در انتهای خط انتقال از تاریخ شروع بهره برداری به صورتی که هیچ گونه هزینه اقتصادی به شرکت ملی صنایع پتروشیمی تحمیل نشود، تعیین می شود.

علاوه بر این، به منظور ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاران طرح های پایین دستی، در تعیین نرخ خدمات انتقال و ذخیره سازی پروپیلن در تأسیسات مذکور که توسط شرکت پتروشیمی ایجاد می شود، هزینه های سرمایه گذاری منظور نخواهد شد.

همچنین مطابق آیین نامه مزبور، صنایع مشمول تخفیف پلکانی (موضوع آیین نامه اجرایی تبصره اصلاحی بند (ب) ماده (1) قانون هدفمند کردن یارانه ها) عبارتند از واحدهای تولیدنماینده مواد پایه (بالادستی) پتروشیمی که با هدف ایجاد ارزش افزوده و تکمیل زنجیره تولید در محصولات میانی و نهایی، مواد اولیه مورد نیاز این واحدها را تأمین نمایند.

علاوه بر این، تخفیف پلکانی به معنای اعمال تخفیف در قیمت خوارک های گاز و مایع مصرفی صنایع تولیدنماینده مواد پایه (بالادستی) پتروشیمی به شرط تأمین خوراک تولیدنمایندگان محصولات میانی و نهایی و به منظور توسعه زنجیره ارزش می باشد. این صنایع به نسبت میزان سهم خود در تأمین خوراک و بر حسب محل استقرار واحدهای مراحل اول تا سوم تکمیل زنجیره ارزش محصول در مناطق عادی یا کمتر توسعه یافته، از تخفیف پلکانی در قیمت مصوب خوراک گاز و خوراک مایع برخوردار خواهند شد.

ضمناً واحدهای تولیدنماینده متانول که خوراک واحدهای تولید نماینده الفین (MTP/MTO) را تأمین می نمایند، مشمول تخفیف معادل 30 درصد در قیمت خوراک گاز طبیعی مصرفی خود متناسب با میزان تأمین خوراک واحد تولید الفین مربوط می شوند، اعم از اینکه تولیدنمایندگان متانول یا الفین در مناطق کمتر توسعه یافته باشند یا نباشند.

اختصاص اعتبار برای اجرای طرح های آبرسانی در استان آذربایجان شرقی

با تصویب هیات وزیران، مبلغ 450 میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای برای اجرای خط انتقال آبرسانی از نهند به تبریز، پروژه حفر 30 حلقه چاه در نهند و افزایش ظرفیت ایستگاه پمپاژ شماره (5) آبرسانی زرینه رود به تبریز، به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آذربایجان شرقی اختصاص یافت.

دولت همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی این استان را موظف کرد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر فرایند انجام پروژه های مذکور، گزارش عملکرد اعتبار فوق را هر سه ماه به سازمان های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

با تصویب دولت و در اجرای احکام مندرج در قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و قانون اجازه تعیین و وصول کپی رایت فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات، مبلغ تسهیم درآمد تضمین شده دارندگان پروانه های کارورهای (اپراتورهای) مجازی تلفن همراه و ارایه خدمات ارتباطی ثابت برای سال های اقتصادی 1399 و 1400 در چارچوب مفاد مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، صفر تعیین شد.

همچنین به موجب مصوبه فوق، در صورتی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در هر زمان تشخیص دهد مبلغ درآمد ناخالص افشاء شده از سوی دارنده پروانه صحیح نبوده است، دارنده پروانه موظف است علاوه بر پرداخت مابه ­التفاوت مبلغ تسهیم درآمد پرداخت شده نسبت به مبلغ واقعی، با نظر سازمان مذکور نسبت به پرداخت جریمه تا مبلغ 50 میلیارد ریال برای دارندگان پروانه اپراتورهای مجازی تلفن همراه و 10 میلیارد ریال برای دارندگان پروانه ارایه خدمات ارتباطی ثابت اقدام کند.

در صورت عدم ارایه صورت اقتصادی حسابرسی شده توسط سازمان حسابرسی یا موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی، کل مبلغ ضمانت نامه ضبط خواهد شد.

هیات وزیران به منظور تسریع فرایند واگذاری اراضی وزارتخانه ها، موسسات دولتی و شرکت های دولتی به وزارت راه و شهرسازی جهت بهره برداری و تامین مسکن گروه های هدف و تسهیل فرآیند اجرای احکام مندرج در ماده (6) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، با عضویت ادارات کل راه و شهرسازی استان در کارگروه آیین نامه اجرایی قانون بودجه سال 1399 کل کشور موافقت کرد.

بر این اساس، مدیر کل راه و شهرسازی استان به جمع اعضای کارگروه یاد شده مرکب از استاندار (به عنوان مسئول کارگروه)، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان (دبیر کارگروه)، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و مدیرکل یا بالاترین مقام اجرایی دستگاه بهره بردار، اضافه می شود.

گفتنی است کارگروه مذکور به منظور شناسایی اموال غیرمنقول مازاد دستگاه های اجرایی در سطح استان و بررسی اولیه مستندات مولدسازی و فروش، تشکیل شده و تصمیم گیری با موافقت اکثریت اعضا انجام می گیرد.

آیین نامه ایجاد، ساماندهی و نظارت بر سالن های نمایش فیلم

هیات وزیران باتوجه به تحولات قابل توجه در عرصه صنعت سینما طی دهه های گذشته و لزوم بازنگری در آیین نامه سالن های نمایش فیلم و طرز کار آنها -مصوب سال 1345- به پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آیین نامه ایجاد، ساماندهی و نظارت بر سالن های نمایش فیلم را تصویب کرد.

مطابق این آیین نامه، تدوین دستورالعمل های لازم برای تعریف استانداردها و الگوهای ساخت و ایمنی سالن نمایش، درجه بندی کیفی سالن، تدوین دستورالعمل انضباطی برای اداره سالن، تدوین ضوابط و مقررات انحلال فعالیت سالن ها و نحوه نظارت بر عملکرد سالن های نمایش و اکران فیلم در این سالن ها برعهده سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری کشور است.

همچنین زمین مناسب برای احداث سالن های نمایش، از سوی وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها و با معرفی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

علاوه بر این، متقاضی ساخت یا تبدیل شرایط سالن نمایش فیلم باید تقاضای خود و مدارک مورد نیاز را به همراه طرح توجیهی فرهنگی و اقتصادی جهت بررسی و تطبیق با ضوابط در سامانه مربوطه سازمان امور سینمایی ثبت نماید.

پس از درخواست اخذ مجوز بهره برداری از سوی متقاضی، کمیسیون رسیدگی از محل سالن نمایش فیلم بازدید به عمل می آورد تا نسبت به نحوه فعالیت سالن یا سالن های نمایش فیلم اظهار نظر نماید.

ضمناً بهره بردار موظف است یک نفر را برای مدیریت سینما به سازمان معرفی نمایند. در صورت فوت بهره بردار سالن نمایش، وراث قانونی وی باید حداکثر تا یک سال از تاریخ فوت، یکی از وراث را به عنوان نماینده خود برای صدور مجوز بهره برداری جدید به کمیسیون رسیدگی معرفی نمایند.

همچنین قیمت بلیط سینماهای سراسر کشور به پیشنهاد انجمن سینماداران و تهیه نمایندگان، توسط سازمان امور سینمایی، تعیین و ابلاغ خواهد شد.

مطابق آیین نامه مصوب، هر نوع فعالیت غیر از نمایش فیلم در محل سالن نمایش، نمایش هر گونه فیلم و یا محصولات فاقد مجوز، تغییر شرایط مکان فعالیت یا تجهیزات سالن نمایش و واگذاری قسمتی از سالن نمایش و یا سالن های انتظار به مشاغل تجاری و غیر مرتبط، تخلف محسوب می شود.

بر این اساس، هر گاه تخلف اجرا شده، عنوان یکی از جرایم مندرج در قوانین جزایی را نیز داشته باشد، سازمان امور سینمایی مکلف است مراتب را برای رسیدگی به اصل جرم به مرجع قضایی اعلام نماید.

همچنین سازمان امور سینمایی موظف است شرایط و اطلس پراکندگی منطقه ای سالن های نمایش در کلیه استان های کشور را هر پنج سال یک بار مورد بررسی قراردهد و دستورالعمل تغییرات مورد نیاز را به تناسب چگونگی توزیع سالن ها و بر مبنای تغییرات شکل گرفته در پراکندگی سالن ها مورد بازنگری قرار دهد.

ضمن اینکه مشارکت اشخاص خارجی در ساخت یا بهره برداری سالن های نمایش مجاز است.

علاوه بر این، دارنده مجوز بهره برداری سالن نمایش مکلف است پیش از نمایش هر عنوان فیلم سینمایی از پروانه نمایش آن اطمینان حاصل نماید. همچنین رعایت شیوه نامه مربوط به رده بندی سنی فیلم های سینمایی از سوی بهره برداران سالن های نمایش ضروری می باشد.

تصویب آیین نامه انضباطی تخلفات فرمانده، کارکنان و خدمه کشتی

هیات وزیران با توجه به ضرورت پیش بینی سازوکارهای لازم برای رسیدگی به تخلفات دریانوردان، تبیین نقش سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع حاکمیتی در مواجهه با این تخلفات و اجرای الزامات قانونی مندرج در کنوانسیون های بین المللی، آیین نامه انضباطی تخلفات فرمانده، کارکنان و خدمه کشتی، موضوع ماده (86) قانون دریایی ایران را به تصویب رساند.

بر اساس این آیین نامه، هرگونه فعل یا ترک فعل دریانورد که در این آیین نامه پیش بینی شده است، به عنوان تخلف انضباطی تلقی می شود که به دو دسته تخلفات دریانورد در جایگاه فرمانده کشتی و غیر از فرمانده تقسیم بندی می شود.

مواردی چون ترک فرماندهی کشتی، ترک کشتی در مواقع خطر بدون دلیل موجّه، خودداری از انجام تکالیف فرماندهی یا قصور یا تقصیر در انجام آنها و... در زمره تخلفات فرمانده و ارتکاب مواردی چون ترک پست یا غیبت غیرموجه یا هرگونه اهمال هنگام پست، تمرد از دستورهای قانونی مقام مافوق، ایجاد اخلال در کار دیگر دریانوردان و ... در گروه تخلفات دریانورد (غیر از فرمانده) محسوب می شود.

در صورت رسیدگی به تخلفات دریانوردان از سوی فرمانده، وی شخصا با حضور افسر ارشد مرتبط یا افسر اول نسبت به انجام رسیدگی اقدام می کند. همچنین در موارد ضروری، در صورتی که امکان رسیدگی انضباطی در کشتی وجود نداشته باشد، فرمانده می تواند دریانورد مربوط را از سمت شغلی خود تا رفع ضرورت و حداکثر تا زمان برگزاری جلسه رسیدگی تعلیق نماید، ولی برای رسیدگی به تخلف در غیر موارد ضروری باید موضوع تخلف کتبا حداقل 24 ساعت قبل از رسیدگی به دریانورد ابلاغ شود. دریانورد می تواند در جلسه رسیدگی، درخواست حضور شهود و مطلعان موردنظر را به عمل آورد و هرگونه توضیحی را در مقام دفاع از خود ارائه نماید.

همچنین در راستای رسیدگی به تخلفات انضباطی دریانوردان در دوره خدمت دریایی، تشکیل هیئتی با ترکیب سه عضو اصلی و سه عضو علی البدل در سازمان بنادر و دریانوردی پیش بینی شده است. هیئت فوق مکلف است متهم یا نماینده موردنظر او و همچنین شهود و مطلعان و اعلام نماینده تخلف را به جلسه رسیدگی دعوت و اظهارات آنان را استماع نماید. هیئت با ملاحظه مستندات و توجه کامل به دفاعیات نسبت به صدور رأی اقدام می کند.

ارجاع اختلافات در قراردادهای عمرانی به شورای عالی فنی سازمان برنامه

هیات وزیران در راستای اصل (139) قانون اساسی، با ارجاع اختلاف های ناشی از اجرا یا تفسیر قراردادهای مربوط به 30 طرح عمرانی دستگاه های اجرایی با پیمانکاران و مشاوران برای داوری، به شورای عالی فنی سازمان برنامه و بودجه کشور به عنوان مرجع داوری، موافقت کرد.

منبع: جام جم آنلاین

به "لایحه نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایحه نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید