مبتلایان به سرطان پوست ملانوما درمان می شوند؟

به گزارش سفر به ترکیه، چنانچه ملانوما زود تشخیص داده گردد، شانس زنده ماندن بیمار بیشتر است، اما وقتی که پیشرفت می نماید و به سرعت در سراسر بدن تکثیر می گردد شانس بقا کاهش می یابد.

مبتلایان به سرطان پوست ملانوما درمان می شوند؟

دکتر ها در بریتانیا می گویند با بهبود روش های درمانی و مراقبت از مبتلایان به سرطان پوستی ملانوما در یک دهه گذشته، اکنون نیمی از مبتلایان زنده می مانند. این در حالی است که تا 10 سال پیش این بیماری لاعلاج معرفی می شد.

تا 10 سال پیش از هر 20 مبتلا به ملانوما پیشرفته فقط یکی شانس می یافت که برای 5 سال دیگر زنده بماند. اکثر آن هایی که در مراحل پیشرفته این نوع سرطان پوستی قرار داشتند فقط برای چند ماه زنده می ماندند.

اما اکنون پژوهش های بالینی نمایان نموده که با استفاده از دارو های تقویت نماینده سیستم ایمنی بدن حدود 52 درصد از مبتلایان دست کم برای پنج سال زنده می مانند.

دکتر ها در بریتانیا این تحول سریع در درمان ملانوما را فوق العاده دانسته اند.

درمان ملانوما چه قدر سخت است؟

ملانوما یکی از پنج سرطان رایچ در بریتانیا است و سالانه 2300 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری پوستی می میرند.

چنانچه ملانوما زود تشخیص داده گردد، شانس زنده ماندن بیمار بیشتر است، اما وقتی که پیشرفت می نماید و به سرعت در سراسر بدن تکثیر می گردد شانس بقا کاهش می یابد.

پروفسور جیمز لارکین از موسسه رویال مارسدن ان چ اس می گوید در گذشته نوع متکثر و پیش رونده ملانوما لاعلاج شناخته می شد.

او می گوید: سرطان شناس ها معمولا ملانوما را از سایر انواع سرطان مجزا می دانستند و معتقد بودند در حالتی که ملانوما پیشرفته شده باشد و تکثیر یافته باشد دیگر درمانی برای آن قابل تصور نیست.

بیماران با ملانوما پیشرفته معمولا پس از تشخیص بین 6 تا 9 ماه زنده می ماندند.

اما تحقیق از بیمارانی که از دو دسته دارو های تقویت و درمان سیستم ایمنی بدن استفاده کردند نتایج امیدوارنماینده ای بروز داده است. این دارو ها طوری طراحی شده بودند که به سیستم ایمنی بدن یاری نمایند سلول های سرطان ملانوما را هدف قرار بگیرد.

بیمارانی که در این دوره درمانی آزمایشی قرار گرفتند 954 نفر بودند که در سه گروه تقسیم شده بودند؛ گروه اول داروی نیولوماب دریافت کردند؛ گروه دوم داروی ایپیلیموماب گرفتند و برای گروه سوم هم هر دوی این دارو ها تجویز شد.

پس از شروع این دوره، دکتر ها بروی میزان زنده ماندگان در پنج سال آینده تمرکز کردند و این که چه تعداد از این بیماران تا پنج سال بعد زنده خواهند ماند

نتایج چنین بود:

26 درصد از کسانی که داروی ایپیلیموماب گرفتند هوز زنده اند

44 درصد از کسانی که داروی نیولوماب مصرف کردند هم زنده مانده اند

و در گروهی که هر دو دارو تجویز شده بود تعداد زنده ماندگان 52 درصد است

بر اساس همین نتایج پروفسور لارکین به بی بی سی گفته: واقعا شگفت آور است که این هم پیشرفت آن هم تنها در مدت زمان کوتاهی روی داده است.

این فوق العاده ترین تحول درباره بیماری است که درمیان سختترین سرطان ها طبقه بندی شده بود.

به گفته او: اکنون 50 درصد از کسانی که سرطان ملانوما درجه 4 دارند در صورت استفاده از ایمنی درمانی می توانند امیدوار باشند که 5 سال دیگر زنده خواهند ماند.

منبع: فرادید

به "مبتلایان به سرطان پوست ملانوما درمان می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبتلایان به سرطان پوست ملانوما درمان می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید