مسئولیت خدمات شبکه ملی اطلاعات از سال 95 با وزارت ارتباطات بود

به گزارش سفر به ترکیه، به گزارش خبرنگاران، ابوالحسن فیروزآبادی امروز در حاشیه افتتاح بیستمین نمایشگاه تله کام در جمع خبرنگاران در مورد اظهارات روز گذشته معاون وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه مسئولیت خدمات در شبکه ملی اطلاعات در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی به وزارت ارتباطات محول شده است، گفت: موضوع ارائه خدمات پایه کاربردی اعم از خدمات پردازش ابری، دیتاسنتر، موتورجستجو و پیغام رسان به صورت صریح در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات مصوب سال 95 شورای عالی فضای مجازی وجود دارد و از آن تاریخ به وزارت ارتباطات محول شده است. در این سند از این وزارتخانه خواسته شده تا این کاربردها و خدمات عمومی مورد احتیاج مردم، در زیرساخت شبکه ملی اطلاعات فراهم گردد.

مسئولیت خدمات شبکه ملی اطلاعات از سال 95 با وزارت ارتباطات بود

وی گفت: محتوایی که مردم احتیاج دارند به وسیله تلویزیون تعاملی و VOD دریافت نمایند نیز باید روی شبکه ملی اطلاعات فعال گردد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص ارزیابی از پیشرفت شبکه ملی اطلاعات و زمان تکمیل آن نیز اضافه نمود: شبکه ملی اطلاعات یک سیستم مستمر و دائم است که باید متناسب با تغییرات تکنولوژی در لایه های مختلف اپلیکیشن ها، خدمات و کاربردها با این تغییرات باید تغییر کند. نباید تصور گردد که این طرح دارای یک تاریخ اتمام است.

فیروزآبادی اضافه نمود: بحث این است که شبکه ملی اطلاعات باید در داخل کشور خدمات را با ویژگی هایی از جمله تاب آوری و با کیفیت خوب، ارزان تر، امن تر و پایدارتر به شهروندان ارائه دهد و به طور کلی باید احتیاج مردم را تامین کند. به همین علت مشخص درصد برای تکمیل شبکه ملی اطلاعات حرف درستی نیست.

وی گفت: در بعضی حوزه ها باید روی این شبکه بیشتر کار گردد و دولت باید بخش خصوصی را حمایت کند و عقب ماندگی ها جبران گردد. البته در بعضی حوزه ها نیز پیشرفت خوبی داشتیم و حتی از متوسط جهانی بالاتر هستیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: برای توسعه اپلیکیشن های ملی مانند پیغام رسانها احتیاج به سورس های پردازشی و حافطه ای و احتیاج به توزیع سخت افزار در دیتاسنترها داریم که باید از سوی وزارت ارتباطات تامین گردد.

وی گفت: در شورای عالی فضای مجازی برای تکمیل شرایط پیغام رسان ها بحث شده و مقرر شد ظرف 3 هفته وزارت ارتباطات طرح مفصلی را در خصوص شبکه ملی اطلاعات ارائه دهد و امیدواریم در زمان بندی مشخصی به یک سطح قابل قبولی از پیغام رسان داخلی برسیم. در همین حال پیغام رسانهای جدیدی نیز در حال ورود به بازار هستند.

فیروزآبادی درخصوص اظهارات معاون وزیر مبنی بر اینکه دولت نقش تصدی گری در حمایت از پیغام رسانهای بومی را دارد، گفت: مطابق با آنچه در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده است، مسئولیت پیغام رسانهای بومی با دولت است و دولت نقش تصدی گری ندارد و این نابسامانی باید حل گردد.

وی در خصوص شرایط موتورهای جستجوی بومی نیز گفت: وزارت ارتباطات باید مسئولیت موتور جستجوی بومی را بپذیرد. دوستان گفتند ما از پروژه های تحقیقاتی در موتور جستجو حمایت می کنیم اما در کلیتی که احتیاج مردم باید تامین می شد این زیرساخت آماده نبود. در حادثه اخیر قطع اینترنت شاهد بودیم که مردم نمی توانستند به آدرس داروخانه، بانک و فرودگاه و احتیاجهای کوچک خود دسترسی داشته باشند و به بسیاری از کسب و کارها لطمه خورد. ما معتقدیم که باید یک مرکزیت در حوزه مسئولیت پذیری این بخش وجود داشته باشد و بحثمان تنها تصدی گری نیست.

فیروزآبادی اضافه نمود: ما نمی گوییم پارسی جو و یا یوز باید دولتی گردد. اصلا بحثمان این دو جویشگر نیستند. بلکه بحث این است که احتیاجهای اطلاعاتی مردم در رابطه با خدمات شبکه ملی باید رفع گردد و این حداقل وظیفه موتورجستجوی بومی است.

وی در پاسخ به اینکه این موتورهای جستجو از بیس موتورهای جهانی استفاده می نمایند، گفت: این تخلف نیست. تا زمانی که موتور بومی نداشته باشیم مجبوریم اینگونه سرویس ها را داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مسئولیت خدمات شبکه ملی اطلاعات از سال 95 با وزارت ارتباطات بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئولیت خدمات شبکه ملی اطلاعات از سال 95 با وزارت ارتباطات بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید