نحوه فعالیت بیمارستان ها و مراکز بهداشتی در نوروز اعلام شد

به گزارش سفر به ترکیه، معاون درمان وزارت بهداشت جزییات نحوه فعالیت بیمارستان های دولتی، خصوصی، مراکز بهداشتی شهری و روستایی، مراکز اورژانس دندان پزشکی و آزمایشگاه ها را تشریح کرد.

نحوه فعالیت بیمارستان ها و مراکز بهداشتی در نوروز اعلام شد

دکتر قاسم جان بابایی در گفت وگو با ایسنا، درباره نحوه فعالیت بیمارستان ها و مراکز درمانی در تعطیلات نوروز، گفت: طرح سلامت نوروزی سال 1398 از ساعت هشت صبح روز شنبه 25 اسفند ماه با هدف ارائه خدمات مطلوب سلامت در اقصی نقاط کشور و در جهت توسعه سلامت جامعه و افزایش رضایت شهروندان و مسافران نوروزی شروع شده و در ساعت هشت صبح روز دوشنبه 17 فروردین ماه سال 1398 به خاتمه می رسد.

وی با اشاره به اقدامات حوزه درمان در طرح سلامت نوروزی، اضافه کرد: باید توجه کرد که در این مدت مراکز راهنمایی عملیات بحران (EOC) به صورت 24 ساعته فعال بوده و در صورت احتیاج خدمات لازم را به مردم ارائه می دهند. در عین حال برای روزهای نوروز 98 ایستگاه هایی با عنوان ایستگاه های سلامت توسط مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی برای بهبود ارائه خدمت به هموطنان راه ندازی شده است.

  • خدمت رسانی کامل کلینیک های ویژه وزارت بهداشت به مردم در نوروز 98

جان بابایی با بیان اینکه در عین حال هماهنگی های لازم با تمامی نهادهای مرتبط با حوزه سلامت اعم از سازمان نظام پزشکی، استانداری، نیروی انتظامی، هلال احمر و… اجرا شده است و این ارگان ها نیز در تعطیلات نوروز و برای ارائه خدمات بهتر به ما یاری می نمایند، ادامه داد: در تعطیلات نوروزی تمام مراکز درمانی دولتی آماده بوده و فعال هستند. در این مراکز نیروهای تخصصی و کادر درمانی حضور داشته و خدمات تشخیصی-آزمایشگاهی و تصویربرداری، دندانپزشکی، دارویی لازم را به مردم ارائه می دهند. همچنین کلینیک های ویژه وزارت بهداشت نیز به طور کامل آماده خدمت رسانی به مردم هستند.

  • نحوه فعالیت نوروزی بخش خصوصی سلامت

وی همچنین گفت: طبق تفاهمی که با سازمان نظام پزشکی اجرا شده است، توان 50 درصد از ظرفیت بخش خصوصی اعم از مطب ها و… در روزهای تعطیل نوروز حفظ می گردد. در عین حال ظرفیت کلیه بخش های اورژانس و بخش های ویژه بیمارستان های خصوصی نیز در ایام نوروز حفظ شده و آماده خدمت رسانی به مردم هستند.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه فعالیت تمامی درمانگاه های خصوصی و خیریه شبانه روزی به صورت 24 ساعته مانند روزهای عادی انجام می گردد، اظهار کرد: در این مراکز پزشکان به صورت شبانه روزی و مطابق با برنامه حضور دارند.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به افزایش بار مراجعات در نوروز به دلیل تعطیلی خدمات بخش خصوصی، اظهار کرد: از آنجا که تعطیلی خدمات در بخش خصوصی اعم از مطب ها، درمانگاه ها، آزمایشگاه ها، داروخانه ها و… باعث افزایش بار مراجعات به مراکز درمانی دانشگاهی و ازدحام و شلوغی در اورژانس های بیمارستانی می گردد، اعلام نموده ایم که ضروری است با هماهنگی مراکز نظام پزشکی در سطح دانشگاه ها اقدامات لازم انجام گردد تا بخش خصوصی با حداقل 50 درصد توان در روزهای تعطیل به ارائه خدمات خود ادامه دهد. همچنین بخش های اورژانس و بخش های ویژه بیمارستان های خصوصی ضمن حفظ کل ظرفیت تخت ها، باید با تمام توان به ارائه خدمت بپردازند.

وی تاکید نمود: بنابراین مراکز بهداشتی درمانی، درمانگاه های خصوصی و خیریه شبانه روزی باید همچون روزهای عادی، فعالیت 24 ساعته داشته و حضور پزشکان مطابق با برنامه به صورت شبانه روزی تنظیم گردد.

  • الزام به فعالیت شبانه روزی اورژانس دندان پزشکی در کشور

جان بابایی در ادامه صحبت هایش درباره چگونگی ارائه خدمات دندان پزشکی در تعطیلات نوروزی نیز گفت: دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ملزم شده اند که در تعطیلات نوروزی حداقل در یک بیمارستان منتخب، خدمات اورژانس دندانپزشکی را به صورت شبانه روزی ارائه دهند. بر این اساس تدابیر لازم در مورد سهولت دسترسی مردم به خدمات دندانپزشکی اجرا شده است.

  • داروها را در نوروز چگونه تهیه کنیم؟

وی درباره وضعیت فعالیت داروخانه ها در نوروز 98 نیز اضافه کرد: در روزهای تعطیل داروخانه های شبانه روزی آماده ارائه خدمت به هموطنان سراسر کشور هستند. البته داروها و تجهیزات مورد احتیاج و لازم هم به مقدار کافی در بیمارستان ها تأمین می گردد.

  • وضعیت کاری مراکز جامع سلامت در نوروز

جان بابایی از فعال بودن حداقل 50 درصد پزشکان مراکز جامع سلامت روستایی و شهری غیر شبانه روزی در کل ایام نوروز اطلاع داد و گفت: در مورد مراکز تک پزشک نیز با هماهنگی مراکز مجاور، اقدامات لازم انجام می گردد؛ به طوری که از هر دو مرکز مجاور، یکی از آنها فعال بوده و قابلیت ارائه خدمات را داشته باشد.

وی تاکید نمود: بنابراین در مراکز بهداشتی-درمانی روستایی و شهری غیر شبانه روزی در کل ایام طرح سلامت نوروزی حداقل 50 درصد پزشکان مراکز در هر روز فعال هستند و مراکز تک پزشک با هماهنگی مراکز مجاور اقدامات لازم را انجام می دهند؛ به طوری که از هر دو مرکز مجاور، یکی از آنها قابلیت ارائه خدمات را داشته باشد. بدیهی است در مناطقی که بار مراجعات افزایش می یابد به تناسب احتیاج، تعداد پزشکان و مراکز فعال مشخص و خدمات ارائه می گردد.

  • نحوه انتقال بین بیمارستانی بیماران در نوروز

وی با بیان اینکه در نوروز توزیع بیماران اورژانس پیش بیمارستانی و انتقال بین بیمارستانی در بیمارستان های عمومی غیر دولتی ساماندهی می گردد، گفت: در عین حال برای فعالیت آزمایشگاه های تحت پوشش به نحوی برنامه ریزی شده که کلیه آزمایشگاه های بیمارستانی و درمانگاهی دانشگاه فعال بوده و تعدادی از آزمایشگاه های خصوصی نیز بر اساس احتیاجسنجی در سطح دانشگاه به خدمات آزمایشگاهی مورد احتیاج در تعطیلات اقدام نمایند.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه تمام برنامه ریزی های اجرا شده جهت ارائه خدمات مناسب به هموطنان است، گفت: طی تعطیلات نوروزی بازدیدهای سرزده در سطح ستاد و دانشگاه از بیمارستان ها و مراکز ارائه دهنده خدمات انجام می گردد. همچنین تیم مدیریتی بیمارستان ها شامل رئیس یا مدیر و همچنین مترون یا جانشین وی در مرکز درمانی مربوطه در این ایام در بیمارستان مستقر خواهند بود.

  • تخلفات درمانی را به 190 گزارش دهید

جان بابایی از مردم خواست که در صورت مشاهده خطا و یا عدم حضور کادر درمان و یا در صورت مواجهه با هر مشکل در حوزه خدمات درمانی با سامانه تلفنی 190 به صورت شبانه روزی تماس حاصل نمایند تا پیگیری های لازم صورت گیرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "نحوه فعالیت بیمارستان ها و مراکز بهداشتی در نوروز اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه فعالیت بیمارستان ها و مراکز بهداشتی در نوروز اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید