نگاهی نو به اولتیما تولی با تصاویر جدید افق های نو

به گزارش سفر به ترکیه، فضاپیمای افق های نو (New Horizons) که در اولین روز سال 2019 از نزدیکی اولتیما تولی (Ultima Thule) گذر کرد به تازگی تصاویر جدیدی از این جرم دوردست را به زمین ارسال نموده است. تصاویری که در آخرین مراحل گذر این فضاپیما از نزدیکی این جرم ثبت شده و درک ما از این جرم دوردست را تغییر داده است.

نگاهی نو به اولتیما تولی با تصاویر جدید افق های نو

البته این مجموعه عکس آخرین تصاویر افق های نو نیستند و ارسال عکس های بیشتر تا چندین ماه بعد ادامه خواهد داشت.

این مجموعه عکس کم نظیر که به نوعی لحظات خداحافظی افق های نو با اولتیما تولی را نشان می دهد داده های علمی مهمی را نیز در پی داشت. در اولین تصاویر نمای نزدیک از این جرم به نظر می رسید این سنگ آسمانی از اتصال دو بخش کروی تشکیل شده که در کنار هم شکلی شبیه به آدم برفی را تشکیل می داد. اما اکنون و با آنالیز هایی که روی تصاویر جدید اجرا شده نظر پژوهشگران در این مورد تغییر نموده است.

اکنون پژوهشگران تیم افق های نو عقیده دارند دو بخش اولتیما تولی کروی نیستند. داده های جدید نشان می دهند این جرم شکلی تخت تر دارد و چیزی شبیه به پن کیک است.

البته هنوز داده ها دقت کافی و صد در صد را ندارند و مدل سازی های پژوهشگران با مقداری خطا همراه است. اما به هر حال چیزی که تعیین است این است که این جرم از آن چیزی که گمان می کردیم بسیار تخت تر است.

این نتیجه گیری سوالات مهمی را پیش روی دانشمندان می گذارد. ما تا کنون جرمی شبیه به این ندیده ایم و نحوه شکل گیری اولتیما تولی یکی از سوالات بزرگ پژوهشگران است.

همان گونه که در تصاویر تعیین است تنها بخش هایی از اولتیما تولی با نور خورشید روشن شده و دیگر نواحی تاریک است. دانشمندان برای آنالیز شکل و ظاهر این جرم از روی این تصاویر از ستاره هایی که در تصویر دیده می شوند یاری گرفتند. پیدا و پنهان شدن ستاره ها در نزدیکی لبه های اولتیما تولی این فرصت را به دانشمندان داد تا شکل ظاهری هر دو بخش این جرم را با دقت بیشتری آنالیز نمایند.

افق های نو در اولین روز سال 2019 ملاقاتی تاریخی با اولتیما تولی داشت و از فاصله چند هزار کیلومتری این جرم گذر کرد. اولتیما تولی جرمی دوردست در ورای مدار سیاره نپتون است که چیزی در حدود شش میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارد. به این ترتیب این جرم فرانپتونی دورترین جرمی است که بشر با ارسال فضاپیما آن را کاوش نموده است.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از گذر فضاپیمای افق های نو از نزدیکی اولتیما تولی.

Credit: NASA/JPL/JHUAPL

منبع: NASA

منبع: دیجیکالا مگ

به "نگاهی نو به اولتیما تولی با تصاویر جدید افق های نو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی نو به اولتیما تولی با تصاویر جدید افق های نو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید