پارک فناوری پردیس با بودجه ناچیز 1400 از رشد جا می ماند

به گزارش سفر به ترکیه، محسن پیلان نژاد در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: پارک فناوری پردیس از سال 98 تا به امروز از رشد نسبی بودجه و اعتبارات عمومی در مقایسه با سایر پارک های فناوری بهره مند نشده است.

پارک فناوری پردیس با بودجه ناچیز 1400 از رشد جا می ماند

وی با تاکید بر اینکه همین کاهش اختصاص بودجه پارک فناوری پردیس در دوسال اخیر باعث جاماندن از رشد پارک در اجرای برخی برنامه ها شده است، خاطرنشان کرد: تقریباً طی دو سال گذشته همه پارک ها به صورت میانگین 100 درصد رشد داشتند ولی پارک فناوری پردیس کمتر از 10 درصد رشد بودجه ای داشته است.

وی ادامه داد: اگر لایحه 1400 را مبنا قرار دهیم در این بودجه همچنان برخی از پارک ها به نوعی یک افزایش 30-40 درصدی داشتند و درست است که پارک فناوری پردیس هم شامل این افزایش شده است، اما این در حالی است که همین افزایش هم بر اساس برنامه های توسعه ای پارک منطقی نبوده و اثر منفی کاهش بودجه مصوب در سالهای گذشته برای پارک فناوری پردیس بر کیفیت اجرای برخی از برنامه ها همچنان باقی خواهد ماند.

به گفته پیلان نژاد، با توجه به اینکه پارک فناوری پردیس به عنوان بزرگترین پارک فناوری کشور و از جمله پارکهای پیشتاز در زمینه اجرای برنامه های فناوری و نوآوری در منطقه هست و از طرفی برنامه های توسعه ای پیش رو، انتظار می رفت که در لایحه بودجه 1400 اعتبار بیشتری برای آن در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه با توجه به حجم گزارشات ارائه شده در خصوص عملکرد و اثرگذاری برنامه های پارک فناوری پردیس و برنامه های آینده آن به سازمان های بالادست، تا به امروز این موضوع به شکل جدی از سوی مسئولان ذیربط مورد توجه قرار نگرفته است. از طرفی متصور بودیم که با این پیگیری ها بودجه مناسبی برای پارک فناوری پردیس در نظر گرفته می شود. این درحالی است که ساختار برنامه ریزی پارک به گونه ای است که برای مصرف هر میزان بودجه، اثربخشی چندبرابری و خروجی قابل دفاع داریم.

پیلان نژاد خاطر نشان کرد: تا به امروز هر ریال سرمایه گذاری دولتی در پارک فناوری پردیس، باعث سرمایه گذاری چند ده برابری بخش خصوصی در این پارک شده است که این موضوع هم برای بخش دولتی و هم برای بخش خصوصی آورده داشته که این به نوعی یک جلب اعتماد بخش خصوصی را نشان می دهد ولی متاسفانه به این موضوع کم توجهی شده و تمرکز و تخصیص اعتبار قابل قبول برای ایجاد بسترهایی اینچنینی برای بازیگری بخش خصوصی در حوزه اقتصاد دانش بنیان، صورت نمی گیرد. در کل در ساختار بودجه ریزی کشور به نقطه اثرها توجه نمی شود.

به گفته مدیر کل دفتر برنامه ریزی و امور اقتصادی پارک فناوری پردیس، دوسال پارک فناوری پردیس با توجه به افزایش هزینه ها به سختی ولی بر اساس برنامه پیشرفت اما برای سال 1400 نیز اگر همین بودجه مد نظر قرار بگیرد با مسائل جدی تری روبرو خواهیم شد.

وی تاکید کرد: با وجود کمبود بودجه ها برنامه های مهمی در پارک همچون برنامه های مرتبط با جهش تولید را در سال جاری پیش بردیم تا تسهیل فضای کسب و کار واحدهای فناور برای خلق ایده و تجاری سازی آن و از طرفی رفع نیازهای کشور به همین دلیل محقق شود.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و امور اقتصادی پارک فناوری پردیس با تاکید بر اینکه در پارک فناوری پردیس برنامه های توسعه ای برای سال های آینده در پیش گرفته شده است، تاکید کرد: تحقق کامل این برنامه ها با هدف گذاری های اجرا شده نیاز به افزایش بوده بیش از 100 درصدی دارد و با حدود 40 درصد افزایش امکان توسعه برنامه ها وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پارک فناوری پردیس با بودجه ناچیز 1400 از رشد جا می ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک فناوری پردیس با بودجه ناچیز 1400 از رشد جا می ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید