چگونه مورد احترام دیگران باشیم؟

به گزارش سفر به ترکیه، خبرنگاران: به عنوان یک جوان خیلی ناراحت کننده است که به همه احترام بگذارید، اما خودتان همان احترام را دریافت نکنید. این ناراحتی قابل درک است، اما دلایلی وجود دارد که چرا در چنین وضعیتی قرار می گیرید.

چگونه مورد احترام دیگران باشیم؟

اول و مهمتر از همه اینکه هر چند عادلانه نیست، اما این واقعیت که شما جوان هستید، نقش زیادی در این میان دارد. خیلی از افراد بزرگسال، توجه و احترام چندانی برای نوجوانان و جوانان قائل نیستند. اما باید بدانید که هر چه بزرگ تر شوید احترام بیشتری دریافت خواهید کرد و زمان زیادی دارید که آنگونه که دوست دارید مورد احترام قرار بگیرید.

به عنوان مثال ما به افرادی که کار های مهمی در زندگی خود انجام داده اند احترام می گذاریم، مثلا در تحصیلات به امتیازات خوبی دست پیدا نموده اند یا در ورزش خاصی پیروز و مطرح اند. این دست آورد ها همراه با سایر توانایی های بالقوه می توانند سبب جذب احترام بیشتری شوند. واضح است که هر چه سن تان بالاتر برود، فرصت های بیشتری برای بهتر بودن و کسب امتیازات مختلف خواهید داشت.

هر چند شاید این قدم ها کوچک به نظر برسند، اما قدم های مهمی به سمت رسیدن به هدف های اصلی هستند که در زندگی دارید؛ بنابراین خونسرد باشید و سعی کنید در حال حاضر روی همین پیروزیت های کوچک تمرکز کنید و بقیه چیز ها را به زمان بسپارید.

به اطرافیان تان احترام بگذارید

احترام یک خیابان دو طرفه است، برای اینکه مورد احترام باشید اول باید به دیگران احترام بگذارید. احترام، اصولی اولیه دارد که باید تحت هر شرایطی آن ها را در ارتباط با دیگران رعایت کنید. پس روی رفتار های خودتان تمرکز کنید و سعی کنید به همه کسانی که با آن ها برخورد دارید احترام بگذارید.

نشان دهید که می توانید مسئولیت بپذیرید

سعی کنید کار ها و مسئولیت های تان را به خوبی و با جدیت تمام انجام دهید و چیزی را سرسری نگیرید. بهتر است بدون اینکه به شما یادآوری گردد خودتان به تعهدات به موقع عمل کنید. نگرش و رفتار شما، دو فاکتور مهم هستند که شما را مورد احترام دیگران قرار می دهند.

درستی را در گفتار و رفتارتان نشان دهید

در این سن مطمئنا دیگر می دانید درست و نادرست چیست. برای اینکه مورد احترام باشید نه تنها باید همواره کاری را که درست است انجام دهید بلکه تحت هر شرایطی باید حرف حق را بزنید و از عواقب آن نترسید.

مورد اعتماد باشید

هیچکس از آدم غیرقابل اعتماد خوشش نمی آید. یک انسان قابل احترام کسی است که در روابط خود روراست و قابل اعتماد است و به چیز هایی که می گوید عمل می نماید.

نسبت به انتقاد، پذیرا باشید

برخلاف باور عمومی، مورد احترام بودن به این معنی نیست که از شما انتقاد نگردد. در واقع دقیقا برعکس است. مثلا شما هر چه در محل کارتان مطرح تر باشید، انتقاد بیشتری از شما خواهد شد. فرد مورد احترام، انتقاد را رد نمی نماید و واکنش بد نشان نمی دهد بلکه با احترام و کنجکاوی به انتقاد دقت می نماید. آدم ها به کسی که انتقاد پذیر است احترام می گذارند.

نشان دهید که باور دارید قابل احترامید

با خودتان با احترام رفتار کنید. عادت های زندگی شخصی و حرفه ای تان، تفریحات تان و خیلی چیز های دیگر در زندگی روزمره، نشاندهنده طرزفکرتان نسبت به خودتان هستند. دیگران متوجه نگاه تان به زندگی هستند و رفتارهای تان را می بینند و این مشاهدات تاثیر زیادی بر احترامی که دریافت می کنید دارند. شما لایق احترام دیگران هستید. احترام گذاشتن به خود شامل خوب لباس پوشیدن، با اتیکت رفتار کردن و استفاده درست از زبان بدن نیز می گردد.

از دیگران بدگویی نکنید

چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه ای تان هرگز از کسی بدگویی نکنید. مطمئنا کسی نمی تواند با بدگویی کردن از دیگران برای خودش احترام بخرد. اگر از دست کسی ناراحت و دلخورید با خودش حرف بزنید و پشت سر او غیبت نکنید. بدگویی کردن از دیگران نشاندهنده ضعف است و تاثیر منفی بر نگاه دیگران نسبت به شما می گذارد.

خودتان باشید

خود واقعی تان باشید. خیلی بهتر است که خودتان باشید تا اینکه از دیگران تقلید کنید. آدم ها به افراد اصیل و واقعی احترام می گذارند. خیلی از افراد به سختی کوشش می نمایند شبیه دیگران باشند و در نهایت هویت خود را از دست داده و ناامید و سرگردان می مانند. کشف کنید چه کسی هستید و به چه چیزی می خواهید برسید.

الگوی مناسبی برای دیگران باشید

دو صد گفته، چون نیم کردار نیست. آیا رفتارتان جوری هست که بتوانید الگوی مناسبی برای دیگران باشید؟ آیا سعی می کنید عمل تان در راستای گفتارتان باشد؟ با عمل کردن به آنچه که می گویید مورد احترام همه خواهید بود. قابل احترام ترین انسان ها کسانی هستند که به دیگران انگیزه می دهند بهترین باشند و به آن ها قدرت استفاده از بالاترین پتانسیل شان را می دهند.

مهربان و مودب باشید

همواره با هر کسی که روبرو می شوید مهربان و مودب باشید، از همسر و فرزندان تان گرفته تا همکاران و فروشنده ها. اگر دوست دارید مورد احترام باشید، حتی روز هایی که حال تان خوب نیست و بی حوصله اید باز هم باید ادب را رعایت کنید. زبان بدن تان نیز باید نشاندهنده ادب تان باشد. ژست های کوچک شاید کم اهمیت به نظر برسند، اما بیش از آنچه فکر کنید تاثیرگذارند. لبخند به لب داشته باشید و لطفا و ممنونم را در جای جای کلام تان جا دهید.

مخاطب خوبی باشید

گوش دادن یک پروسه فعال است. وقتی به کسی گوش می دهید تمام توجه و حواس تان را معطوف او کنید و افکار خودتان را متوقف نمایید تا بتوانید پیامی را که طرف مقابل سعی دارد به شما منتقل کند خوب دریافت کنید. اگر طرف مقابل تان حرفی زد که شما را یاد چیزی انداخت یا احساس کردید باید شما هم چیزی بگویید، کلام او را قطع نکنید و به موقع حرف بزنید. در مصاحبه ها به جای اینکه متکلم وحده باشید، سوال هایی بپرسید که طرف مقابل تان هم تشویق به حرف زدن گردد. اگر مهارت خوب گوش کردن را بلد باشید به دیگران احساس مهم بودن می دهید و مورد احترام خواهید بود.

مفید باشید

افرادی که همواره برای یاری کردن حاضرند و از هر فرصتی برای خدمت به دیگران بهره می برند مورد احترام اند. مسئولیت بپذیرید و پیش از اینکه از شما درخواست یاری گردد خودتان پیشنهاد بدهید. هر روز سعی کنید حداقل به یک نفر یاری کنید. یاری های معنوی بیشتر از یاری های مادی جلب احترام می نمایند.

بهانه تراشی نکنید

بهانه آوردن نشانه ضعف است. مسئول انتخاب ها، رفتار ها و اشتباهات تان باشید. اگر نتوانستید کاری را به موقع تمام کنید به جای اینکه بهانه بیاورید، عذرخواهی کنید و سعی کنید جبرانش کنید. به دیگران نشان دهید که واقعا به فکر جبران خطا یا زیانی که وارد نموده اید هستید تا به شما احترام بگذارند.

خشم تان را کنترل کنید

سرکوب خشم و عصبانیت شاید به کسی آسیب نزند، اما قطعا به خود شما لطمه خواهد زد، اما ابراز خشم به شیوه ای نامناسب یا زود از کوره در رفتن نیز علامت ضعف است. هیچکس کامل نیست و همه ما گاهی عصبانی می شویم، ولی چیزی که بین انسان ها تفاوت ایجاد می نماید نحوه کنترل خشم است. روش های کنترل خشم، بخشیدن دیگران و عبور از بحران ها را یاد بگیرید و مورد احترام باشید.

انعطاف پذیر باشید

خشک و متعصب بودن شما را به جایی نمی رساند. درک کنید که پروسه تکامل به انعطاف احتیاج دارد تا تغییری شکل بگیرد. کوشش کنید تا به عنوان یک انسان همواره در حال رشد و بهتر شدن باشید، مهارت های جدید یاد بگیرید و دست به فعالیت های جدید بزنید. هرازگاهی رفتار های خودتان را ارزیابی کنید و بازخورد ها را بسنجید. دست آورد های کوچک تان را قدر بدانید و نسبت به تغییر، باز و پذیرا باشید. دیگران انعطاف شما را می بینند و برای تان احترام قائل می شوند.

خوش قول باشید

کسی که به قولش عمل نمی نماید، مورد اعتماد و احترام نیست. در واقع بد قولی یکی از سریع ترین راه های از دست دادن احترام است. جوری به وعده های تان عمل کنید که دیگران بتوانند روی شما حساب نمایند.

خوبی های دیگران را ببینید

بد بین نباشید و سعی کنید در هر کس و هر چیزی خوبی ها را پیدا کنید. اگر به عنوان کسی شما را بشناسند که خوشبین و مثبت اندیش است خیلی بیشتر به شما احترام خواهند گذاشت.

احترام، صلح و آرامش به دنبال دارد

اگر به خودتان احترام بگذارید و برای خودتان ارزش قائل باشید، به دیگران احترام بگذارید و برای عقاید آن ها نیز احترام قائل باشید، جهان نیز جای بسیار بهتری برای زندگی خواهد بود و فرصتی برای نفرت و کینه، خشونت و جنگ وجود نخواهد داشت؛ بنابراین در جهانیی پُر از صلح و آرامش زندگی خواهیم کرد.

منابع: goodchoicesgoodlife ،dumblittleman ،entrepreneur

منبع: برترین ها

به "چگونه مورد احترام دیگران باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه مورد احترام دیگران باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید