16 ایالت آمریکا از ترامپ شکایت کردند

به گزارش سفر به ترکیه، 16 ایالت آمریکا از رئیس جمهور این کشور بابت اعلام وضعیت اضطراری جهت تأمین بودجه ساخت دیوار در مرز مکزیک شکایت کردند.

16 ایالت آمریکا از ترامپ شکایت کردند

به گزاش گروه بین الملل سفر به ترکیه، 16 ایالت آمریکا از دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور بابت اعلام وضعیت اضطراری جهت تأمین بودجه دیوار حائل مرزی شکایت کردند.

طبق گزارش سی ان ان، این 16 ایالت به رهبری دادستان کل ایالت کالیفرنیا شکایت خود را در دادگاه منطقه ای کالیفرنیا ثبت کردند.

خاویر باکرا، دادستان کل کالیفرنیا به سی ان ان گفت: ما می خواهیم جلوی نقض قانون اساسی، اصل تفکیک قوا، سرقت پول از آمریکایی ها و ایالت ها توسط ترامپ را بگیریم.

دادستان ها ایالت های کلرادو، کانکتیکت، دلاوِر، هاوائی، ایلینوی، مین، مریلند، میشیگان، مینه سوتا، نوادا، نیوجرسی، نیومکزیکو، نیویورک، اورگن و ویرجینیا با ایالت کالیفرنیا برای تنظیم این شکایت همراه شده اند.

استدلال ایالت های شاکی این است که ترامپ با اعلام وضعیت اضطراری برای تأمین بودجه ساخت دیوار در مرز مکزیک و آمریکا، کنگره را دور زده است.

هیچ رئیس جمهوری در آمریکا تا کنون برای تأمین بودجه مربوط به یکی از پروژه های مدنظر خود اعلام وضعیت اضطراری نکرده است.

قانون اضطرارهای ملی به رئیس جمهور آمریکا اختیار داده در مواقعی که ضروری می داند وضعیت اضطراری اعلام کند. در چنین وضعیتی، رئیس جمهور حق دسترسی به وجوهی را خواهد داشت که در حالت عادی بایستی از کنگره تأمین آنها را درخواست کند.

ترامپ پیش از این از کنگره خواسته بود با بودجه 5.7 میلیارد دلاری برای احداث دیوار مذکور موافقت کند. امتناع قانونگذاران آمریکایی از موافقت با این درخواست به تعطیلی دولت فدرال منجر شد. این تعطیلی 35 روز ادامه داشت و طولانی ترین تعطیلی دولت آمریکا در تاریخ را به نام ترامپ رقم زد.

ترامپ بعد از آنکه نتوانست از راستا کنگره این بودجه را تأمین کند گفت که به وسیله اعلام وضعیت اضطراری ساخت دیوار مرزی را دنبال خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری فارس

به "16 ایالت آمریکا از ترامپ شکایت کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "16 ایالت آمریکا از ترامپ شکایت کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید